Zákaz vstupuje v platnost počínaje dneškem, podle tiskové zprávy organizace Eurocomm-PR mu však předcházel více než čtyřměsíční testovací provoz, který probíhal na lince metra U6.

Tamní metro využívá na 250 tisíc lidí denně, během inkriminovaného období bylo při konzumaci potravin přistiženo pouhých 88 z nich. Většina cestujících, kteří tento typ městské hromadné dopravy využívají, si navíc zmíněné opatření velice pochvalovala. Ostatně, jak uvádí tisková zpráva, byli to vlastně oni, kdo na nežádoucí zápach upozornil jako první.

Během průzkumu, který společnost Wiener Linien v létě provedla a jehož se zúčastnilo na 50 tisíc dotázaných, se drtivá většina vyslovila právě pro zavedení celoplošného zákazu konzumace potravin v městských hromadných prostředcích. Zhruba dvě třetiny lidí pak požadovaly, aby se toto omezení zavedlo na všech linkách vídeňského metra.

Díky novému opatření by tamní dopravní podnik mohl zároveň ušetřit nemalé peníze. „Každé euro, které při úklidu ušetříme, můžeme investovat jinam, což bude mít pozitivní přínos pro cestující“, uvedla ředitelka Wiener Linien Alexandra Reinagl.

Na ty, kteří se rozhodnout tento zákaz ignorovat, si posvítí zaměstnanci společnosti. Pokuty se však prozatím za jeho porušení udělovat nebudou.