Vojáka, stojícího na stráži před sídlem íránského velvyslance, napadl v neděli v půl dvanácté v noci bez varování šestadvacetiletý rakouský občan s nožem. Voják se nejdřív pokusil bránit tím, že útočníka postříkal pepřovým sprejem, tím ho ale nezastavil. Následně došlo k osobnímu boji, při němž voják útočníka smrtelně zranil čtyřmi výstřely. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na mluvčího rakouské policie. 

Rakouská policie na místě činu
Vypadali příliš spokojeně, prohlásil Afghánec, který ve Vídni pobodal čtyři lidí

Útočník zemřel na místě, voják byl dopraven do nemocnice s řeznou ránou na ruce. Podle policejního mluvčího je "příliš brzy" na to spekulovat o útočníkových motivech. Policie nařídila zvýšit zabezpečení dalších diplomatických budov ve Vídni.

Podle mluvčího rakouského ministerstva obrany Michaela Bauera si voják počínal naprosto správně, když se pokusil napřed zpacifikovat útočníka pepřovým sprejem a po zbrani sáhl teprve tehdy, když mírnější prostředek obrany nestačil. "Z hlediska dosavadních informací jednal přesně tak, jak měl," sdělil Bauer rakouské agentuře APA. 

Ilustrační foto
Perný den záchranářů v Tatrách. Polák zemřel, Čechy zasáhla lavina

Jde už o druhý útok nožem v rakouské metropoli během jednoho týdne. Minulou středu tam napadl tříčlennou rodinu třiadvacetiletý afghánský narkoman, jemuž se nelíbilo, že rodina vypadá šťastně. Za motiv svého činu označil za motiv svého činu "agresivní náladu, hněv nad svou celkovou životní situací  a chuť se pomstít".

Rezidence iránského velvyslance se nachází v historické budově nazvané Villa Blaimschein, která kdysi patřila židovským vlastníkům, zavražděným nacisty během druhé světové války.