Syrské vládní síly obsadily s pomocí Ruska od 18. února ve východní Ghútě 70 procent strategických obranných pozic, které dříve ovládali syrští islámští povstalci. Ghútu rozdělily na tři zóny, v nichž mají různí povstalci ještě vliv, a tyto "kapsy" pomalu zmenšují.

Letecké nálety v Sýrii
V Sýrii došlo k dalším dvěma leteckým útokům, zabily nejméně 57 lidí

Podle ředitele Syrské obzervatoře pro lidská práva Ramiho Abdela Rahmana se bojová letadla, která provedla sobotní útok, zaměřila na civilisty v městečku Zamalka, kteří se chystali uprchnout do jižní oblasti východní Ghúty ovládané povstaleckou skupinou Faylaq al-Rahman.

Podle obzervatoře, která se odvolává na síť svých zdrojů po celé oblasti, bylo ve východní Ghútě zabito od počátku syrské ofenzívy už víc než 1390 civilistů. Další tisíce ofenzíva donutila, aby uprchli ze svých domovů na území ovládané syrskou vládou.

Útok turecké armády na pozice Kurdů v Afrinu
Z Afrínu uprchlo 150 tisíc civilistů, na severu města probíhají ostré boje

"V sobotu zamířil z povstalci ovládané enklávy proud zhruba deseti tisíc uprchlíků, kteří prchali do oblasti kontrolované syrským režimem," uvedl Rahman. Od čtvrtečního rána uprchlo před bombardováním a postupujícími vojsky ze svých domovů víc než 40 tisíc civilistů.