Podle slovenské veřejnoprávní televize RTVS vznikl požár v nedostupném terénu. Bojuje s ním téměř 50 profesionálních hasičů z Kežmarku, Popradu a Prešova a osm dobrovolných hasičů ze Spišské Belé, k dispozici mají 15 kusů vojenské techniky.

Všichni turisté nacházející se na turistických trasách v oblasti jsou evakuováni, uvedl slovenský server Pravda. Evakuace se týká trasy Bílé vody - Chata u Zeleného plesa i dalších cest vedoucích od Tatranské Kotliny přes dolinu sedmi pramenů.

Podle předběžných informací už požár zasáhl plochu přibližně 30 hektarů. "Jeho hašení komplikuje nedostupný vysokohorský terén," upřesnila po půl čtvrté odpoledne mluvčí prezidia slovenského hasičského sboru Zuzana Farkasová. K hašení proto byly povolány i dva vrtulníky, jeden z letky slovenského ministerstva vnitra a druhý z letky slovenského ministerstva obrany, které se snaží hasit ze vzduchu.

"Požár pomáhají hasit i vojáci z Vrtulníkové perutě Prešov, kteří na základě požadavku hasičů nasadili vrtulník Mi-17 s bambi vakem a poskytli cisternu s palivem," uvedla podle slovenského deníku Sme mluvčí rezortu obrany Danka Capáková.

Přčiny vzniku požáru zatím nejsou známé, ale určitě se na něm podepsala horka a sucha posledních dnů, napsal deník Sme na svém webu. Požár vznikl v přísně chráněném území Tratranského národního parku se 4.a 5. stupněm ochrany, na území, které patří Lesům města Kežmarok.

Šéf Horské záchranné služby Jozef Janiga pro TASR uvedl, že návštěvníky posílají z vysokohorského terénu směrem dolů v podstatě z celé doliny Bílé vody. "Je to zatím relativně klidné, mrzí nás ale, že někteří lidé neposlouchají příkazy. Zejména polští občané vůbec nereagují a je velký problém je odsud dostat. Nechtějí respektovat nařízení,“ upozornil Janiga.

Dále dodal, že dolinou Bílé vody vedou velmi frekventované turistické trasy, po nichž se vzhledem ke slunečnému počasí pohybovalo hodně lidí. V dolině jsou také dvě chaty, Plesnivec a Brnčalka. Podle informací deníku Sme přímo z chaty Plesnivec byli všichni turisté z chaty už evekuováni. 

Hasiči i ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova apelují na turisty ve Vysokých Tatrách, aby se vyhývali lokalitě požáru. Výstraha platí nejen pro turisty, ale i pro letecké sportovce.