Ženy, které v době početí jedly kalorická jídla a nevynechávaly snídaně, mají větší pravděpodobnost, že jejich potomek bude mužského pohlaví. Vyplývá to ze studie vědeckého týmu z univerzit v britském Exeteru a Oxfordu.

Matky chlapců navíc podle výzkumu ve větší míře přijímaly v potravě sodík, vápník a vitamíny C, E a B12 a jedly snídaně obsahující cereálie.

Studie zároveň nabízí vysvětlení snižujícího se počtu chlapců v rozvinutých zemích. Moderní trend totiž především ženám velí stravovat se nízkokaloricky.

Efektivita především

Výzkum se zaměřil na 740 prvorodiček z ostrovního království, které vedly detailní záznamy o svých stravovacích návycích těsně před početím a v počátečních stádiích těhotenství.

Jeho výsledky ukazují, že mezi potomky žen s nejvyššími energetickými příjmy v době početí bylo 56 procent chlapců, zatímco u matek, které se stravovaly nízkokaloricky to bylo pouze 45 procent.

Vysvětlení fenoménu, který se neprojevuje jen u člověka, ale v celé živočišné říši, leží podle vedoucí výzkumu Fiony Mathewsové ve snaze o co nejefektivnější reprodukci.

„Jedinci mužského pohlaví mohou potenciálně zplodit více potomků než samice. To ale může být silně ovlivněno velikostí a sociálním postavením samce,“ řekla Mathewsová BBC.

„Sázka na jistotu“

„Samice se naproti tomu rozmnožují rovnoměrněji… Pokud má matka dostatek zdrojů, má smysl je investovat do zplození syna, protože je větší pravděpodobnost, že bude mít více potomků v druhé generaci, než by tomu bylo u dcery. V hubenějších časech je ale porod dcery sázkou na jistotu,“ vysvětlila.

Dřívější výzkumy umělého oplodnění navíc ukazují růst mužských embryí podporuje vysoká hladina glukózy v krvi, která naopak omezuje vývoj těch ženských.

Vynechání snídaně sníží v ženině těle hladinu cukru, což organismus chápe jako průvodní jev špatné dostupnosti jídla.

Pozor na hladovění

Jak říká Allan Pacey, expert na porodnost z univerzity v Sheffieldu, příroda má řadu cest, jak regulovat vzájemný poměr obou pohlaví v populaci podle měnících se podmínek.

„Rozhodně bych ale nedoporučoval ženám, aby hladověly ve snaze ovlivnit pohlaví svého dítěte,“ varuje vědec.

„Z některých studií ze zvířecí říše vyplývá, že i ty nejmenší změny ve stravování samic mohou ovlivnit zdraví jejich potomka na celý život. Proto je důležité, aby matka měla dobrou výživu v době početí a po celé těhotenství,“ dodal.