Nadace B612, kterou vědci a astronauti pojmenovali podle planety z knihy Malý princ, chce peníze na projekt sehnat od soukromých dárců. Předpokládá, že náklady na sestrojení teleskopu, jeho vyslání do kosmu a provoz dosáhnou několika set milionů dolarů.

Podle plánů nadace by měl být teleskop umístěn mezi Zemi a Slunce, aby mohl pozorovat předměty, které se k naší planetě blíží z vnějších částí sluneční soustavy. Celkem by měl Sentinel zmapovat oběžné dráhy asi půl milionu asteroidů, které se mohou dostat nebezpečně blízko k Zemi.

„Myslím, že by bylo trapné, kdyby nás v příštích pár letech zasáhl velký asteroid jen proto, že jsme se rozhodli dráhy těchto asteroidů nezmapovat," prohlásil ve čtvrtek při představování projektu bývalý astronaut a předseda nadace Ed Lu. Podle něj existují způsoby, jak srážce Země s asteroidy zabránit, je však třeba vesmírné těleso objevit s dostatečným předstihem.

Někdejší účastník projektu Apollo a další ze členů Nadace B612 Rusty Schweickart zdůraznil, že není otázkou, zda bude Země zasažena asteroidem, ale kdy se to stane. Reuters připomíná, že naše planeta nese mnoho stop po dopadu vesmírného tělesa. V roce 1908 se asteroid nebo kometa zřítil na Sibiř a zdevastoval území o rozloze přes 2000 čtverečních kilometrů. Před 65 miliony let dopad asteroidu způsobil vyhynutí dinosaurů.