Geologové z australské Univerzity Jamese Cooka používají od roku 2007 pokročilé 3D mapovací techniky na nejhlubší části útesu, tedy hlouběj, než kam je možné se ponořit při potápění, a objevili tak desítky podmořských kaňonů. Během nedávné výpravy narazili na plát mořského dna o rozměrech krychlového kilometru; pozůstatek dávného podvodního sesuvu půdy, který je usazený na pevninském šelfu.

"Podmořské sesuvy jsou dobře prozkoumané geologické procesy, ale my nevíme, že by k nějakým došlo v Bariérovém útesu," řekl AFP geolog Robin Beaman. "Našli jsme tenhle velký blok, který vyčnívá. Je usazený na vrchu podmořského kaňonu, zařezává se do svahů a je v předběžné fázi zhroucení."

Nikdo podle Beamana neví, kdy k jeho propadu může dojít, "jestli to bude zítra nebo nikdy za našeho života". "Lidé by ale měli vědět, že tam je," dodal. "Pomalu povoluje, i když zatím zůstává stabilní," řekl. "Ale rozhodně se zřítí. To vyvolá lokální cunami, které zasáhne pobřeží (australského) Queenslandu, které je asi 70 kilometrů vzdálené," upřesnil.

"Nechceme plašit lidi, ale musíme vědět, že to tam je, a co by se mohlo stát, až to spadne," dodal. Objev geologů zveřejnil časopis Natural Hazards.