Trvalá ztráta sluchu, traumatické poranění mozku, poruchy vnímání. To jsou jen některé z diagnóz, které lékaři na přelomu let 2016 a 2017 zjistili u celkem jednadvaceti zaměstnanců amerického velvyslanectví na Kubě. Na vině byly opakované infrazvukové signály o vysoké intenzitě.

Navzdory vyšetřování FBI není až dosud s jistotou znám jejich původce. Jak ale nyní uvádí profesor výpočetní techniky Kevin Fu z Michiganské univerzity v americkém městě Ann Arbor: „Na konkrétním experimentu jsme demonstrovali, že poškození nemusela být způsobena úmyslně. Mohla být vedlejším produktem špatně sestaveného tajného zařízení.“

Vědci tak potvrdili jedno z možných vysvětlení. Zároveň však odmítají, že by to znamenalo vyvrácení teorie, podle níž bylo poškození sluchu diplomatů záměrné. Americká administrativa právě kvůli tomuto podezření výrazně snížila personál své ambasády v Havaně.

Americký ministr zahraničí Rex W. Tillerson se v září 2017 sešel se svým kubánským protějškem Brunem Eduardem Rodríguezem Parrillou. Parilla se ho marně pokoušel přesvědčit, že Havana je schopná zajistit bezpečnost amerických diplomatů.

Tillerson po schůzce oznámil, že Kubánci se nově budou muset obrátit se svými žádostmi o víza na americké zastupitelské úřady v jiných státech. Do definitivního objasnění incidentů má havanské velvyslanectví zajišťovat jen nejnutnější služby.

Ve hře nicméně bylo i úplné zavření ambasády. Americká strana ji nechala v provozu, protože věří, že kubánská vláda nemá s útoky nic společného. O tom svědčí i skutečnost, že mezi postiženými je i jeden kubánský a jeden kanadský diplomat. FBI oznámila, že v bytech amerických diplomatů neobjevila nic podezřelého a že se jí přes veškerou snahu nepodařilo škodlivou sonickou vlnu nasimulovat.