Význam objevu spočívá v tom, že se jedná o exoplanety, tedy planety mimo naši sluneční soustavu "podobné velikosti jako Země" a "potenciálně obyvatelné", uvedl spoluautor studie Michaël Gillon z univerzity v belgickém Lutychu.

Tři planety obíhají kolem takzvaného hnědého trpaslíka, tedy relativně malé a velmi chladné hvězdy, která nevydává příliš světla, a velikostí i teplotou jsou srovnatelné se Zemí či Venuší. Vzdálenost od Země zhruba 39 světelných let z nich podle astrofyzika Gillona činí relativně "blízké" planety.

Až dosud se podle Gillona netušilo, že by terestrické planety, tedy tělesa podobná Zemi, mohly obíhat kolem tohoto typu trpasličí hvězdy. "Díky této hvězdě s názvem Trappist-1 víme, že je to možné," dodal.

Najít exoplanety v okolí hvězdy, která nevydává příliš světla, vědcům umožnil zvlášť zkonstruovaný dalekohled umístěný v Chile.

Hledání potenciálně obyvatelných planet se až dosud soustředilo především na okolí větších hvězd, především Slunce. "Náš objev otevírá zcela nové obzory," řekl belgický astrofyzik s tím, že první informace o stopách života na planetách by vědci mohli získat "relativně rychle": za pět až deset let.