"Někteří považují naše počínání za poraženecké. Nejvíce nepřátelští vůči našemu projektu jsou takzvaní konzervátoři, podle nichž by se veškeré úsilí mělo zaměřit na záchranu ohrožených druhů," řekl agentuře AFP jiný z představitelů projektu Frozen Ark na Nottinghamské univerzitě profesor Ed Louis. Ujistil přitom, že jeho tým nenahrazuje zachránce zvířat, pouze nabízí formu zachování živočichů, pokud by v přírodě vyhynuli.

Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) tvrdí, že vyhynutí vážně hrozí 41 procentům druhů obojživelníků a 26 procentům druhů savců. Jde například o sibiřského tygra, jehož stovky vzorků Nottinghamská univerzita také zamrazila na minus 80 stupňů Celsia.

Získané a uchované vzorky by v budoucnu mohly být použity k vytvoření zmizelého organismu. "Někteří lidé nám vyčítají, že se pokládáme za Boha. Na to systematicky odpovídám, že je na příštích generacích, aby rozhodly, až budou k dispozici potřebné postupy a technologie. Když nic neuchováme, nebudeme mít ani na výběr," dodala britská vědkyně Ann Clarkeová, která projekt iniciovala.