Svůj nález oznámilo egyptské ministerstvo památek na svém facebooku. Vesnice z doby neolitu se nachází v oblasti Tell el-Samara v samosprávné oblasti Dakahlia, asi 140 kilometrů severně od Káhiry. Součástí nálezu jsou sila s kostmi i zbytky potravin.

2500 let před pyramidami

Podle archeologů to znamená, že zde žili lidé už kolem roku pět tisíc před naším letopočtem. To by bylo 2500 let před zahájením prací na Velké (Chufuově neboli Cheopsově) pyramidě v Gíze, která je jednou z nejstarších staveb Egypta.

Hlavní archeolog Frederic Gio oznámil, že výkopy na tomto místě probíhají od roku 2015 a nejnovější objev pomůže odborníkům se ještě více dozvědět o „lidech, kteří žili v deltě tisíce let před první dynastií." 

Předdynastická doba se datuje mezi roky 5300 až 3000 př.n.l., přičemž tehdy byla země rozdělená na Dolní (severní) a Horní (jižní) Egypt. Toto období končí sjednocením Egypta panovníkem Narmerem kolem roku 3000 př.n.l. Tento panovník bývá často ztotožňován s mýtickým faraonem Menim.

Původ zemědělství v Egyptě

Archeologové budou ve vykopávkách pokračovat i nadále. „Doufáme, že analýza nalezeného organického materiálu nám alespoň trochu osvětlí původ zemědělství v Egyptě,“ uvedl Gio.

Egypt v posledních letech často hlasitě oznamuje nové objevy v naději, že se mu podaří oživit cestovní ruch. Ten totiž od egyptské revoluce v roce 2011 výrazně poklesl, a Egypt tak přišel o spoustu příjmů. Ze zhruba 15 milionů lidí v roce 2010 se počet návštěvníků do roku 2015 snížil na 6,3 milionu.