Geniální skladatel Wolfgang Amadeus Mozart vydělával na svou dobu nadmíru slušně.

Zjistil to mezinárodní tým 24 vědců pod vedením Günthera Bauera. Podle něj si v přepočtu na dnešní poměry přišel hudebník ročně až na 150 tisíc eur (3,8 milionu korun). Jenže… S penězi prý neuměl vyjít a žil rozmařile nad poměry. Skoro pětinu financí prý utopil v pití.

„V té době měl roční příjem v průměru 5000 zlatých,“ říká Bauer. Skladatel Joseph Haydn vydělával do roku 1790 ročně asi 2000 zlatých, profesor 300 zlatých a Mozartova služebná 12 zlatých.

Pomohla náhoda

O tom, že Mozart nebyl tak chudý, jak bývá často představován, se zmiňovali i další vědci. Bauerovi pomohla při bádání náhoda. Před pěti lety totiž narazil na „účetní tabuli pro úředníky“, která detailně shrnovala náklady přiměřeného života ve Vídni v roce 1788 a přenesl to na Mozarta.

rozkoumali jeho náklady na život – od velkých položek jako byt, nástroje, nábytek, oblečení a cesty až po maličkosti jako výdaje za svíčky, jízdy drožkou či notový a dopisní papír nebo léky na nachlazení. Důkladně se zabývali i tím, kolik vydělal za své skladby, koncerty a vyučování a co získal od mecenášů.

Našli přes stovku nových dokumentů. Mezi nimi i 12 dobových ceníků – třeba od krejčích či obchodníků s vínem. Ti měli v Mozartově domě své obchody. „To znamená, že přesně vím, co musel zaplatit za láhev tokajského a za džbán piva,“ uvedl Bauer.

(čtk, top)