Nyní startuje Rakouské vesmírné fórum (ÖWF) čtyři následné projekty spojené názvem polární, které se rovněž točí kolem rudé planety, napsala dnes agentura APA.

Pro Polární balón konstruují vědci výzkumný balón, který má ve stratosféře, ve výšce kolem 35 kilometrů, najít podobné podmínky, jaké panují na povrchu Marsu. Tento projekt je zamýšlen jako tréninkový pro tým dobrovolných vědců, techniků a dalších vesmírných nadšenců, kteří mají provádět drobné vědecké pokusy.

V rámci projektu Polární zvěd se mají na naší planetě vyhledat takové oblasti, jejichž podmínky se nejvíce podobají těm na Marsu. Tam se pak budou testovat nové technologie, které by přicházely v úvahu pro použití při skutečném letu na Mars.

Pro projekt Polární Rover se staví satelitně řízené výzkumné vozidlo, přičemž v popředí stojí především vzájemná interakce člověk-stroj. Nároky jsou mimořádné: vozidlo musí fungovat až do mrazu minus 80 stupňů, musí pracovat bez přerušení 80 dnů a musí zvládnout vzdálenosti až do 80 kilometrů.

V programu Polární oblek má být nakonec zkonstruován skafandr pro misi na Mars. V mimořádně řídké atmosféře má nejen zajistit kosmonautům přežití, nýbrž je také chránit před kontaminací agresivními chemickými látkami, nebo - pokud existují - před mikroby.

Pro tyto čtyři projekty, které poběží do roku 2010, hledá ÖWF ještě dobrovolníky ze všech vědních oborů. Podrobnější informace na internetové stránce www. oewf.org.