Už od mládí dával Mistrík ve svém životě přednost vědě, když ho na základní škole začala bavit chemie. „Možná už nikdy nebudu mít takovou radost z vítězství, možná ani z vítězství z prezidentského klání, jako když jsem vyhrál okresní chemickou olympiádu,“ vzpomíná Mistrík na svůj zápal pro vědu na základní škole.

Oceňovaný vědec, který dokáže s vědeckými objevy velice úspěšně podnikat, má doktorát z Vídeňské univerzity. Svoji činnost zaměřuje na diagnózu příznaků rakoviny, přednáší na vědeckých konferencích a na Slovensku získal v roce 2009 vědecké ocenění Hlava roku.

Lstivý důchodce
Slovenský sedmdesátiletý penzista Ján Molnár včera oznámil, že bude v březnových volbách kandidovat na prezidenta. Svou kandidaturu podpořil 15 podpisy poslanců, což je podmínkou účasti ve volbách. Šéf parlamentu Andrej Danko však jeho kandidaturu odmítl přijmout. Molnár totiž získal podpisy lstí, když nechal poslance podepsat svoji petici během dne otevřených dveří. Poslanci se včera proti této podpoře ohradili a mnozí z patnácti podepsaných chtějí svoji podporu stáhnout.

Loni v lednu obdržel od prezidenta Kisky za svoji vědeckou činnost jeden z nejvyšších řádů země – Pribinův kříž.

Před deseti lety byl jedním ze zakladatelů liberální strany Svoboda a Solidarita (SaS), která o rok později uspěla ve volbách a stala se součástí vládní koalice premiérky Ivety Radičové. Když po dvou letech způsobila SaS pád vlády kvůli nepodstatné záruce za půjčky eurozóny Řecku, Mistrík ze strany vystoupil a na dlouhé roky se přestal politicky angažovat.

Když ale začalo být loni na podzim jasné, že populární prezident Andrej Kiska svůj mandát nebude v březnu obhajovat, rozpomněl se Mistrík na SaS. A dohodl se s vedením této dnes spíše euroskeptické než liberální strany na podpoře kandidatury.

„My nemáme vlastního kandidáta, Robert Mistrík je nezávislý kandidát. My jsme se rozhodli ho podpořit,“ uvedl šéf SaS Robert Sulík.

S Kiskou má Mistrík společné to, že si jako eurový multimilionář bude kampaň platit v drtivé většině ze svého. „Z půlmilionové kampaně si zaplatím 450 tisíc eur,“ uvedl už loni Mistrík.

Soupeř Šefčoviče

Přes podporu euroskeptika a silně protiimigračně se projevujícího Sulíka vystupuje Mistrík proevropsky. Je však tvrdě proti expremiérovi Robertu Ficovi a jeho Směru. V průzkumech má Mistrík podporu 16, 5 procenta hlasů, stejně jako provládní kandidát eurkomisař Maroš Šefčovič. Oba pak mají před ostatními kandidáty poměrně velký náskok.