Ve městech se ti, kteří se vůbec odvážili vyjít ven, máčejí ve fontánách, vyhledávají bazény, moře nebo stín v naději, že se jim uleví od vlny veder způsobené tlakovou výší Kerberos. Nejvíce ohrožení jsou senioři, děti a nemocní lidé, ale trpí také zvířata.

V turistickém regionu Antalya na jihozápadě Turecka bylo v sobotu až 44 stupňů Celsia, v Řecku a v Itálii se teploty pohybovaly okolo 40 stupňů. V Srbsku nebo v Maďarsku naměřili přes 35 stupňů Celsia, píše BBC News.

Tropické teploty. Ilustrační snímek
Česko zaznamenalo nejteplejší den roku. Rekordy padly na desítkách stanic

Teploty moří i pevniny sleduje pomocí satelitů Evropská vesmírná agentura (ESA). Extrémní podmínky by v nejbližších dnech mohly podle ESA nastat také ve Španělsku, Francii, ale i Německu a Polsku. Dosud nejteplejší den letošního roku zažila i Česká republika, na několika místech bylo přes 38 stupňů Celsia.

Naopak Británie zaznamenává neobvykle chladné a deštivé počasí. V Londýně jsou denní maxima 20 stupňů Celsia, pro Skotsko dokonce meteorologická služba vydala výstrahu před povodněmi.

Nedostatek pitné vody 

S horkem přichází i sucho, které způsobuje nedostatek pitné vody. Nádrž, která je hlavní zásobárnou pro největší turecké město Istanbul, je plná jen z 41 procent a každou hodinu z ní odtéká 17 tisíc tun vody, píše AP.

Problémy s pitnou vodou mají také v Uruguayi, kde jim zcela vyschla nádrž, ze které berou vodu téměř dva miliony lidí. Podle odborníků může problém přetrvat i několik měsíců, píše The Guardian.

Horké dny lákají k osvěžení u vody. Podle vědců ale rostoucí teploty znamenají důvod k obavám.
Neobyčejně horký den: Nejvyšší teplota v historii je jen začátek, míní vědci

Sucho a vysoké teploty přispěly k četným požárům, Kanada eviduje 23 nových ohnisek. Na španělském ostrově La Palma kvůli lesnímu požáru, který vypukl v sobotu ráno, už evakuovali nejméně 2000 lidí, uvedla agentura Reuters.