Před vládou Theresy Mayové stojí rozhodnutí, zda naplní vizi takzvaného tvrdého brexitu, která by znamenala naprosté odtržení od struktur Evropské unie včetně jednotného trhu, zamezení volnému pohybu osob a přerušení dosavadních obchodních vztahů. Země by pak s unií mohla obchodovat pouze jako jakákoli jiná nečlenská země.

Varianta takzvaného měkkého brexitu naopak předpokládá alespoň částečné zachování obchodních vazeb a setrvání na společném evropském trhu. Varianta, která by pro ekonomiku ostrovní země neznamenala tak závažný zásah, se však nelíbí voličům, kteří se podobnou myšlenkou cítí zrazeni. Argumentují tím, že si v referentu odhlasovali tvrdou variantu.

Mayová před referendem v roce 2016 podporovala setrvání země v Evropské unii. Po svém jmenování do funkce premiérky však dala najevo, že podpoří tvrdou verzi brexitu a upřednostní tak kontrolu migrace nad setrvání země v prostředí jednotného trhu. „Žádná dohoda je lepší než špatná dohoda. Musíme být připraveni odejít,“ prohlásila. Současné kroky britské premiérky však naznačují, že vláda o opuštění Evropské unie bez vyjednání jakékoli dohody nestojí.

Referendum v roce 2016

Britští občané si vystoupení z Evropské unie odhlasovali v referendu 23. června 2016. Hlasování se tehdy zúčastnilo 72 procent oprávněných voličů a pro odchod z unie se vyslovilo 51,89 procenta z nich. V absolutních číslech se pro brexit vyslovilo o 1,3 milionu občanů více, než proti.

Ještě průzkumy o rok dříve přitom favorizovaly možnost setrvání v Evropské unii. Pro tu se vyjádřilo 56 procent dotázaných a pouhých 35 procent uvedlo, že budou hlasovat pro vystoupení.

Zajímavý je pohled na demografickou strukturu voličů i geografické rozvržení hlasů. Hlasy proti brexitu převažovaly ve všech regionech Skotska a Severního Irska a také v oblasti Londýna. Všechny ostatní regiony se vyslovily pro odchod z unie. „Pro odchod hlasovali častěji starší a méně vzdělaní voliči,“ komentoval výsledky referenda ekonom Thomas Sampson.

Následky referenda

Na základě výsledků referenda rezignoval premiér David Cameron, který byl jedním z nejvýraznějších podporovatelů setrvání v Evropské unii. Novou předsedkyní konzervativců se stala Theresa Mayová, která byla následně jmenována i novou premiérkou.

V březnu následujícího roku Mayová ohlásila počátek dvouleté lhůty pro vyjednávání podmínek brexitu a jeho konečný termín stanovila na 29. března 2019 v 11 hodin v noci. O měsíc později premiérka oznámila vyhlášení předčasných voleb, které jí měly poskytnout silnější mandát pro jednání s Evropskou unií.

To se však Mayové nepodařilo. Volby pro konzervativce skončily ztrátou třinácti křesel, čímž strana přišla o nadpoloviční většinu v dolní komoře parlamentu. Pro udržení stabilní vlády se tak musela spojit se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou.

První oficiální jednání mezi britskou vládou a představiteli Evropské unie se uskutečnilo 19. června 2017. Od té doby se vyjednávací týmy pravidelně setkávají každý měsíc. Výsledkem první série jednání byla dohoda z 8. prosince téhož roku, podle které bude brexit následovat tranzitní lhůta, která potrvá do konce roku 2020 a poskytne dostatek času k přípravě na konečnou podobu brexitu.

Během této lhůty budou mimo jiné moci do Británie i nadále přicházet pracovníci ze zemí Evropské unie. Prozatím však není jasné, zda budou mít stejná práva jako lidé, kteří do země za prací přišli ještě před začátkem tranzitního období. Není ani jasné, co se stane po skončení ochranné lhůty, pravděpodobně však země zavede standardní systém pracovních povolení, který platí pro občany zemí mimo EU.

Prozatimní ekonomické dopady

Bývalý premiér David Cameron před uskutečněním referenda vyjádřil obavy, že v případě schválení brexitu britskými občany dojde k prudkému propadu libry a začátku hluboké ekonomické krize.

Ačkoli k naplnění katastrofického scénáře nedošlo, mírný pokles hodnoty ve srovnání s eurem však britská měna přece jen zaznamenala. Oproti původním odhadům také země tříprocentní inflaci, mírně nad původně odhadovanou hodnotou.

Brexit neustále vzbuzuje emoce

V současné době není možné odhadnout, která varianta brexitu nakonec zvítězí. Jednání provází spory nejen mezi odpůrci a zastánci vystoupení z unie, ale i na úrovni vládních konzervativců. V polovině července na své funkce ve vládě rezignovali ministr pro brexit David Davis a ministr zahraničí Boris Johnson. Vyjádřili tak svůj nesouhlas s nejnovějšími návrhy premiérky ohledně podmínek odchodu z EU.

Nový ministr zahraničí Jeremy Hunt zase pohrozil, že existuje reálné riziko brexitu bez dohody. „Pokud evropští vyjednavači nezmění přístup v jednáních, budeme riskovat. Poškodit to může ekonomicky obě strany. Britská veřejnost z toho bude vinit EU po celou generaci,“ uvedl.

Vzhledem k sílícím obavám, že by mohlo dojít ke krachu vyjednávání, hledá Mayová cesty, jak alespoň zmírnit dopady případného tvrdého brexitu. Premiérka se snaží alespoň přesvědčit jednotlivé členské státy Evropské unie, aby se spolu s ní vrátily k projednávání plánů budoucích vzájemných ekonomických vazeb.

Důležitá data
18. říjen 2018 - Summit EU - Obě strany doufají, že před tímto termínem dosáhnou dohody, aby měli zástupci britského parlamentu a členů EU dostatek času na ratifikaci dohody.

13. prosinec 2018 - Poslední summit EU v roce - Zřejmě poslední možný termín pro uzavření dohody tak, aby bylo možné stihnout všechny právní náležitosti před termínem brexitu.

29. březen 2019 - V jedenáct hodin v noci Velká Británie opustí Evropskou unii. Začne takzvaná tranzitní lhůta.

31. prosinec 2020 - Pokud vše proběhne bez komplikací, vyprší tranzitní období a podmínky brexitu naberou plné účinnosti.