Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká Británie opustí Evropskou unii 29. března 2019. Jak bude Brexit vypadat?

Klíčový okamžik se blíží. K realizaci brexitu, tedy ukončení členství Velké Británie v Evropské unii, by mělo dojít již na konci března příštího roku. Dosud však není jasné, jak vlastně bude celý proces vypadat. Jaké varianty v současné době připadají v úvahu?

7.8.2018
SDÍLEJ:

Jean-Claude Juncker a Theresa MayováFoto: ČTK/AP

Před vládou Theresy Mayové stojí rozhodnutí, zda naplní vizi takzvaného tvrdého brexitu, která by znamenala naprosté odtržení od struktur Evropské unie včetně jednotného trhu, zamezení volnému pohybu osob a přerušení dosavadních obchodních vztahů. Země by pak s unií mohla obchodovat pouze jako jakákoli jiná nečlenská země.

Varianta takzvaného měkkého brexitu naopak předpokládá alespoň částečné zachování obchodních vazeb a setrvání na společném evropském trhu. Varianta, která by pro ekonomiku ostrovní země neznamenala tak závažný zásah, se však nelíbí voličům, kteří se podobnou myšlenkou cítí zrazeni. Argumentují tím, že si v referentu odhlasovali tvrdou variantu.

Mayová před referendem v roce 2016 podporovala setrvání země v Evropské unii. Po svém jmenování do funkce premiérky však dala najevo, že podpoří tvrdou verzi brexitu a upřednostní tak kontrolu migrace nad setrvání země v prostředí jednotného trhu. „Žádná dohoda je lepší než špatná dohoda. Musíme být připraveni odejít,“ prohlásila. Současné kroky britské premiérky však naznačují, že vláda o opuštění Evropské unie bez vyjednání jakékoli dohody nestojí.

Referendum v roce 2016

Britští občané si vystoupení z Evropské unie odhlasovali v referendu 23. června 2016. Hlasování se tehdy zúčastnilo 72 procent oprávněných voličů a pro odchod z unie se vyslovilo 51,89 procenta z nich. V absolutních číslech se pro brexit vyslovilo o 1,3 milionu občanů více, než proti.

Ještě průzkumy o rok dříve přitom favorizovaly možnost setrvání v Evropské unii. Pro tu se vyjádřilo 56 procent dotázaných a pouhých 35 procent uvedlo, že budou hlasovat pro vystoupení.

Zajímavý je pohled na demografickou strukturu voličů i geografické rozvržení hlasů. Hlasy proti brexitu převažovaly ve všech regionech Skotska a Severního Irska a také v oblasti Londýna. Všechny ostatní regiony se vyslovily pro odchod z unie. „Pro odchod hlasovali častěji starší a méně vzdělaní voliči,“ komentoval výsledky referenda ekonom Thomas Sampson.

Následky referenda

Na základě výsledků referenda rezignoval premiér David Cameron, který byl jedním z nejvýraznějších podporovatelů setrvání v Evropské unii. Novou předsedkyní konzervativců se stala Theresa Mayová, která byla následně jmenována i novou premiérkou.

V březnu následujícího roku Mayová ohlásila počátek dvouleté lhůty pro vyjednávání podmínek brexitu a jeho konečný termín stanovila na 29. března 2019 v 11 hodin v noci. O měsíc později premiérka oznámila vyhlášení předčasných voleb, které jí měly poskytnout silnější mandát pro jednání s Evropskou unií.

To se však Mayové nepodařilo. Volby pro konzervativce skončily ztrátou třinácti křesel, čímž strana přišla o nadpoloviční většinu v dolní komoře parlamentu. Pro udržení stabilní vlády se tak musela spojit se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou.

První oficiální jednání mezi britskou vládou a představiteli Evropské unie se uskutečnilo 19. června 2017. Od té doby se vyjednávací týmy pravidelně setkávají každý měsíc. Výsledkem první série jednání byla dohoda z 8. prosince téhož roku, podle které bude brexit následovat tranzitní lhůta, která potrvá do konce roku 2020 a poskytne dostatek času k přípravě na konečnou podobu brexitu.

Během této lhůty budou mimo jiné moci do Británie i nadále přicházet pracovníci ze zemí Evropské unie. Prozatím však není jasné, zda budou mít stejná práva jako lidé, kteří do země za prací přišli ještě před začátkem tranzitního období. Není ani jasné, co se stane po skončení ochranné lhůty, pravděpodobně však země zavede standardní systém pracovních povolení, který platí pro občany zemí mimo EU.

Prozatimní ekonomické dopady

Bývalý premiér David Cameron před uskutečněním referenda vyjádřil obavy, že v případě schválení brexitu britskými občany dojde k prudkému propadu libry a začátku hluboké ekonomické krize.

Ačkoli k naplnění katastrofického scénáře nedošlo, mírný pokles hodnoty ve srovnání s eurem však britská měna přece jen zaznamenala. Oproti původním odhadům také země tříprocentní inflaci, mírně nad původně odhadovanou hodnotou.

Brexit neustále vzbuzuje emoce

V současné době není možné odhadnout, která varianta brexitu nakonec zvítězí. Jednání provází spory nejen mezi odpůrci a zastánci vystoupení z unie, ale i na úrovni vládních konzervativců. V polovině července na své funkce ve vládě rezignovali ministr pro brexit David Davis a ministr zahraničí Boris Johnson. Vyjádřili tak svůj nesouhlas s nejnovějšími návrhy premiérky ohledně podmínek odchodu z EU.

Nový ministr zahraničí Jeremy Hunt zase pohrozil, že existuje reálné riziko brexitu bez dohody. „Pokud evropští vyjednavači nezmění přístup v jednáních, budeme riskovat. Poškodit to může ekonomicky obě strany. Britská veřejnost z toho bude vinit EU po celou generaci,“ uvedl.

Vzhledem k sílícím obavám, že by mohlo dojít ke krachu vyjednávání, hledá Mayová cesty, jak alespoň zmírnit dopady případného tvrdého brexitu. Premiérka se snaží alespoň přesvědčit jednotlivé členské státy Evropské unie, aby se spolu s ní vrátily k projednávání plánů budoucích vzájemných ekonomických vazeb.

Důležitá data
18. říjen 2018 - Summit EU - Obě strany doufají, že před tímto termínem dosáhnou dohody, aby měli zástupci britského parlamentu a členů EU dostatek času na ratifikaci dohody.

13. prosinec 2018 - Poslední summit EU v roce - Zřejmě poslední možný termín pro uzavření dohody tak, aby bylo možné stihnout všechny právní náležitosti před termínem brexitu.

29. březen 2019 - V jedenáct hodin v noci Velká Británie opustí Evropskou unii. Začne takzvaná tranzitní lhůta.

31. prosinec 2020 - Pokud vše proběhne bez komplikací, vyprší tranzitní období a podmínky brexitu naberou plné účinnosti.

Autor: Lukáš Rott

Místo události:
7.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 17 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce zaměstnance Plzeňský kraj, zedník se základním vzděláním + praxe 3 roky, Telefonický kontakt - kdykoliv v pracovní době od 7-15.30 hod.. Pracoviště: Lesní společnost přimda, s.r.o.(přimda), náměstí Republiky, č.p. 110, 348 06 Přimda. Informace: Yvona Lívancová, +420 374 796 241. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 13 400 Kč Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb Zedník/ice- obkladač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13400 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Kontakt telefonicky., Zaměstnanci nebudou členové družstva., Práce na stavbách v okrese Rychnov n.Kn. dle sjednaných zakázek. , - ZŠ, - praxe v oboru podmínkou.. Pracoviště: Náchodské stavební družstvo, pracoviště okres rychnov nad kněžnou, . Informace: Oleksandr Milchevych, +420 777 237 761. Stavebnictví - Zedník od 32.000 Kč/měsíc nebo ŽL 32 000 Kč Zedníci Zedníci Hledáme do party prima chlapy co je baví stavařina a mají chuť do práce. Pracujeme hlavně v Ostravě a blízkém okolí. Děláme menší stavby RD. Klidně i na krátší dobu. Zavolej Markovi a on ti řekne více... Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Dělník-zedník-betonář. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Práce na stavbách po celé ČR. Ubytování a cestovné na náklady firmy. Výuční list - možno i v jiném oboru - zaučíme. Práce na hlavní pracovní poměr celoročně. Možnost vysokých výdělků. Kontakt: Leoš Harvalík, tel.: + 608 652 060, e-mail: harvalik@hsbeton.cz. Pracoviště: Hšbeton s.r.o.- provozovna volary, Budějovická, č.p. 633, 384 51 Volary. Informace: Leoš Harvalík, +420 608 652 060.

Real Madrid – Viktoria Plzeň. Patrik Hrošovský přesnou trefou k tyči snížil na konečných 1:2.
8

Bod byl blízko. Viktoria trápila slavný Real Madrid

Ilustrační foto
AKTUALIZUJEME

Zásah na Trutnovsku: Od KRNAPu chtěla policie dokumenty

V rakouských Alpách se ztratili dva Češi. Horolezce hledá vrtulník

V Rakousku se v oblasti okolo hory Hochalmspitze ve Vysokých Taurách (Hohe Tauern) ztratili dva Češi. Po dvojici horolezců pátrá na pět desítek rakouských záchranářů. Do akce nasadili vrtulník.

V Antarktidě se odtrhla hranatá kra. Unikátní kus ledu je velmi křehký

NASA zveřejnila unikátní snímky obdélníkové kry, která se odtrhla od ledovce ve Weddellově moři. Neobvyklý kus ledu má ostré hrany i rohy, ledový oceán je dosud nezaoblil. Naprosto hladký je i jeho povrch. Kra vznikla odlomením od ledovcového šelfu Larsen C v Antarktidě.

AKTUALIZOVÁNO

Padlý voják byl kynolog z Hrádku nad Nisou. Na náměstí již vzniklo pietní místo

/FOTOGALERIE/ Psy cvičil, účastnil se s nimi kynologických soutěží, které i organizoval. Na konci srpna se vydal na vojenskou misi do Afghánistánu. Zpátky domů do Hrádku nad Nisou se už ale rotný Tomáš Procházka, 42letý voják z chotyňského Centra vojenské kynologie, nevrátí. V pondělí zahynul při dalším útoku na české vojáky.

Babiš: Odmítám stažení českých vojáků z Afghánistánu

Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s tím, aby česká armáda stáhla své vojáky z mise v Afghánistánu. Teror by se podle něj následně přenesl do Evropy. Babiš to uvedl na twitteru. Reagoval tak na dnešní vyjádření některých politiků. Stažení odmítl i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Čeští vojáci od začátku srpna v Afghánistánu čelili třem vážným útokům, zemřeli čtyři z nich a sedm bylo zraněno.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT