Podle agentury AP se to uvádí v letošního seznamu hrozeb v britském národním registru rizik, který je určen pro orgány civilní ochrany.

Dokumentu upozorňuje, že sluneční bouře provázená magnetickými výkyvy může představovat hrozbu pro komunikační systém, elektronické okruhy a energetické sítě. Vědci očekávají, že tyto průvodní jevy cyklické sluneční aktivity, které přicházejí jednou za 11 let, dosáhnou vrcholu příští rok.

Branný výbor britského parlamentu vyzval minulý měsíc vládu, aby vůči této hrozbě, která může zkomplikovat činnost družic a narušit tak například navigační systém GPS, přijala příslušná opatření. Britové přitom mají na paměti výpadky elektrické energie vyvolané sluneční aktivitou v roce 1989 v kanadském Quebeku, kdy se šest milionů lidí ocitlo bez proudu.

Následky výbuchů sopek jsou mezi sledovanými riziky od roku 2010, kdy erupce vulkánu Eyjafjallajökull na Islandu omezila na mnoho dní letecký provoz nad Evropou. Pro britskou vládu je nicméně mementem spíše výbuch islandské sopky Laki z let 1783 a 1784, která vypustila tolik popela do ovzduší, že to na mnoho měsíců ovlivnilo počasí a prudce snížilo množství úrody. Následkem toho vypukl v Evropě hlad, který si vyžádal tisíce mrtvých.