Nařízená evakuace vejde v platnost dnes ve 12:00 místního času (18:00 SELČ). Provoz na dálnici bude upraven, aby se lidé mohli z pobřeží dostat do vnitrozemí rychleji. Opatření se bude týkat zhruba 830 tisíc lidí, přičemž mnozí z nich se budou muset evakuovat již počtvrté za uplynulé čtyři roky. "Domníváme se, že dokážeme zajistit, aby všichni přežili," uvedl guvernér McMaster.

Oko hurikánu Dorian se podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) bude od středy posouvat paralelně k pobřeží Jižní Karolíny. Malá odchylka v předpovědi by ale podle agentury AP mohla znamenat, že stát zasáhne velmi silný vítr.

Evakuováno má být také pobřeží Georgie. Opatření, které nařídil guvernér Brian Kemp, by rovněž mělo začít platit kolem poledne místního času. V oblasti podle agentury AP žije zhruba 540 tisíc lidí.

Povinně se budou také muset evakuovat obyvatelé záplavových částí Floridy a lidé žijící v karavanech. Nařízení se týká Palm Beach a Daytona Beach. Dobrovolná evakuace také platí v některých částech severní Floridy.

Podle současné předpovědi bude zasaženo pouze východní pobřeží Floridy, což znamená, že se tamní obyvatelé budou pravděpodobně přesouvat na západ. I přes nařízenou evakuaci se zatím na silnicích netvořily větší kolony. Guvernér Ron DeSantis vyzval obyvatelé, aby sledovali předpověď počasí a důkladně se připravili.

Poškozené střechy a elektrické vedení

Hurikán Dorian v neděli zesílil na pátý, nejvyšší stupeň a zasáhl severní část souostroví Bahamy. Provází jej vítr o rychlosti skoro 300 kilometrů za hodinu, který na bahamském ostrově Great Abaco odnášel střechy a strhával elektrické vedení.

Z postižených bahamských ostrovů zatím přichází jen málo zpráv; na řadě míst byly totiž přerušeny dodávky elektřiny a omezený je i přístup k internetu. Dá se ale předpokládat, že hurikán připraví mnoho místních obyvatel o domovy, uvedla agentura AP.

"Došlo k obrovských škodám na majetku a infrastruktuře. Naštěstí zatím nemáme zprávy o žádných ztrátách na životech," prohlásila v neděli představitelka bahamského ministerstva cestovního ruchu a letectví Joy Jibriluová. Bahamský premiér Hubert Minnis prohlásil, že v některých oblastech ostrovů Abaco "není patrný rozdíl mezi tím, kde je oceán a kde začínají silnice".

Trasa hurikánu se neustále upřesňuje. Původní projekce předpokládaly, že zasáhne americkou pevninu, ty novější uvádějí, že po přechodu přes Bahamy nabere hurikán severní a následně severovýchodní kurz a že jeho střed zůstane nad mořem. Při postupu k Georgii a k Severní a Jižní Karolíně bude slábnout. Kdy se začne stáčet, ale není jasné, takže možnost, že Florida bude zasažena, pořád ještě není vyloučena.