Její účel prý totiž není jasný, přestože vládní činitelé mluví o renovaci klimatizačních a elektrických systémů sídla amerických prezidentů.

„Prostorná jáma podnítila mnoho spekulací. Je to plavecký bazén olympijských rozměrů pro první pár pověstný zájmem o péči o tělo? Anebo prostornější kryt? Či snad místo, kam ukrýt státní dluh?“ napsal dnes newyorský deník.

Podle mluvčí vládní agentury, která má na starost chod dalších úřadů, je nicméně jáma u západního křídla Bílého domu součástí pravidelné obnovy vzduchotechniky a elektrického vedení. „V rámci tohoto projektu vykopáváme a nahrazujeme zařízení před západním křídlem. Až tuto fázi dokončíme, budeme pokračovat přes severní trávník k východnímu křídlu,“ uvedla.

Činitelé Bílého domu prý o stavbě moc nevědí, někteří z nich ji nicméně označili za „bezpečnostní“. Závěrečná fáze stavby se uskuteční blízko prezidentského centra pro nouzové operace, kam se během teroristických útoků proti USA z 11. září 2001 ukryl tehdejší viceprezident Dick Cheney.

Podle jednoho zaměstnance Bílého domu stavbaři nakonec operační centrum propojí s tím, co teď budují pod zemí, ať už je to cokoli. Mohlo by tak jít o rozšíření nouzových prostor sídla amerických prezidentů. „Ta stavba souvisí s bezpečností. Ani my přesně nevíme, o co jde,“ podotkl.

Větší operační centrum by podle The New York Times omezilo v případě nebezpečí potřebu evakuovat vládu do nouzových prostor, jako je třeba Mount Weather v Bluemontu ve státě Virginia.

Navzdory velikosti jámy, která je na místě už 17 měsíců, i skutečnosti, že prostředky na stavbu byly vyčleněny po 11. září 2001, úřady trvají na tom, že nejde o nic výjimečného. The New York Times nicméně popisuje odpovědi dělníků pracujících na stavbě na otázky novinářů. „Děláme na klimatizaci, že jo?“ řekl jeden dělník. „Jasně, přesně tak,“ culil se druhý. „Na klimatizaci.“