Poté, co vzdušné drony různých velikostí a určení prokázaly svůj význam pro vedení současné války na bojištích od Afghánistánu po Ukrajinu, pracují nyní vojáci a konstruktéři na nové generaci bezpilotních prostředků určených pro akce v hlubinách. Australané svůj prototyp nazvali Ghost Shark (žralok duch), Američané Manta Ray (rejnok). Oba za sebou nyní mají první testy ve vodě, povšimla si CNN.

Éra vysokorychlostního letectví je na dosah. Američané oznámili úspěšný zkušební let bezpilotního letounu Talon TA-1:

Hypersonický bezpilotní letoun Talon A provedl první úspěšný zkušební let.
Americký hypersonický dron provedl úspěšný let. Využití najde ve vědě i v NATO

Australané jsou na svého přízračného žraloka náležitě hrdí, mimo jiné proto, že jeho vývoj a stavbu zvládli za dva roky a ryze z vlastních zdrojů. Ve spolupráci s 42 dalšími firmami velký podmořský dron postavila zbrojovka Anduril Australia. „Být v předstihu proti plánu a dodržet rozpočet, to se hned tak nevidí,“ citovala CNN viceprezidenta firmy pro konstruktérství Shanea Arnotta.

Zdroj: Youtube

Technické podrobnosti australského dronu stále podléhají utajení. Web Interesting Engineering nicméně zjistil, že Ghost Shark dokáže autonomně operovat až deset dní a sestupovat až šest kilometrů pod hladinu. Díky speciální ochraně klíčových systémů může být během plavby i celý zaplavený.

„Jakmile si naši potenciální soupeři uvědomí, co je Ghost Shark zač, očekáváme, že v nich vzniknou pochybnosti a nejistota. Doufáme, že kdykoliv budou mít dojem, že některý z našich dronů je poblíž, začne jim v hlavě znít melodie z filmových Čelistí. Musí totiž počítat s tím, že každý jejich pohyb na mořích je pod naším dohledem. Naše drony jsou modulární a víceúčelové, to pro protivníka znamená, že jsou kdykoliv schopné dosahovat mnoha různých účinků, včetně nasazení ničivé síly,“ citoval web dřívější vyjádření australského admirála Petera Quinna.

Zdroj: Youtube

Drony pro výzkum i útok

Na druhé straně Pacifiku velký podmořský dron postavený výrobcem letecké techniky Northrop Grumman představila také agentura amerického Pentagonu pro vojenský výzkum a vývoj DARPA. Podle webu Space.com se prototyp Manta Ray vyznačuje rovněž modularitou a schopností snadno měnit výstroj a výzbroj pro různorodé mise. Jak upřesnila CNN, dron lze navíc uložit do pěti standardních přepravních kontejnerů, převézt na místo určení i po souši a v polních podmínkách složit a spustit na vodu.

Zatímco Australané plánují do své flotily během tří let začlenit tři drony Ghost Shark, Američané termín pro začátek operačního nasazení Manty Ray teprve oznámí.

Americké ozbrojené síly mají i další důležité úkoly ovlivňující vojenskou strategii i běžný život:

Vesmírné síly Spojených států amerických
Vesmírné síly USA chystají nové mise: Mají unikátní letoun i další tajné úkoly

Podle analytiků všechna námořnictva, která na vývoji velkých podmořských dronů pracují, počítají s jejich využitím pro podobný okruh misí. „Jde zpravidla o dlouhodobé mise s cílem získávat zpravodajské poznatky, provádět pozorování a průzkum, případně i útočit. Většinou půjde o úkoly spojené s ochranou proti ponorkám,“ uvedla pro CNN analytička z britského think tanku Geostrategická rada Emma Salisburyová.

Vývoj nových zbraní nabírá různé směry. Dílčí zkoušky za sebou mají například nové laserové systémy. Vesmírné síly USA mají k dispozici nový letoun a úspěšnou zkouškou prošel i hypersonický dron.