Dospělou samici želvy druhu Chelonoidis phantasticus, která je poddruhem želvy sloní, nalezli členové místní organizace na ochranu želv Galapagos Conservancy. Ministr životního prostřední Marcelo Mata následně sdílel snímek zvířete na svém twitteru. Želva se vyznačuje hladkým krunýřem a růžovým nosem. 

Mumie vlčího mláděte byla objevená v oblasti Klondike v kanadském Yukonu
Výjimečný nález z Kanady. Těžaři objevili mumii vlčího mláděte z doby ledové

O výjimečnosti nálezu svědčí i fakt, že naposledy byl tento druh, známý též jako želva fernandina, naposledy oficiálně zaznamenán v roce 1906. Stalo se tak během velké expedice, kterou pořádala Kalifornská akademie věd. 

Vyhynulá

Tehdy bylo během osmnáctiměsíčního výletu odebráno 78 tisíc vzorků, které následně akademii věd posloužily jako základna pro obrovské množství výzkumu. Želva fernandina, kterou již tehdy považovali vědci za velmi vzácný druh, byla velmi záhy poté prohlášena za vyhynulou v důsledku výrazných vulkanických erupcí.

"Fernandina žije převážně kolem suchých křovin v nižších nadmořských výškách. Většina tohoto přírodního prostředí však byla na ostrovech zničena lávou," uvedla Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN). Ta ve své výroční zprávě z roku 2017 označila tento druh za "kriticky ohrožený až vyhynulý."

Skutečně jedinou želvou tohoto druhu, která kdy byla zdokumentována, byla ta z roku 1906 a nalezl ji tehdy Rollo Beck. O žádné další od té doby nemáme žádné zprávy," tvrdí organizace Galapagos Conservancy. Podle ní sice ještě v roce 1964 probíhaly rozsáhlé průzkumy některých odlehlých oblastí pomocí helikoptér, při nichž byly zpozorovány některé další druhy, tato však mezi nimi nebyla.

Kačer Trevor
Jediný svého druhu. Zemřel "nejosamělejší" kačer na světě, žil v louži

Navzdory přesvědčení, že želva již dávno vyhynula, se však tu a tam objevovaly spekulace, že se přeci jen na ostrově pár jedinců vyskytuje. Následný průzkum v roce 2009 v nepřístupném terénu kolem sopky sice zaznamenal některé indicie, že by se zde plaz mohl nacházet, žádný hmatatelný důkaz však nalezen nebyl. 

Mimořádný objev

"Během monitorování oblasti v roce 2013 jsme nalezli trus a také stopy," uvedla IUCN s tím, že to mohlo znamenat, že tento druh zde skutečně žije, avšak ve velmi malém počtu. Nynější nález je tak skutečně mimořádný.

Galapágy nebo Galapážské souostroví je název ekvádorského souostroví 18 sopečných ostrovů ve východní části Tichého oceánu asi 1000 km západně od pobřeží Ekvádoru. Jsou proslulé pouze na těchto ostrovech žijícími, zvláštními druhy zvířat, například prehistoricky vyhlížejícími ještěry a obřími suchozemskými želvami. Galápago značí želvu – název znamená tedy něco jako „želví ostrovy“. Želva sloní a její poddruhy volně žijí právě jen zde, přičemž pro jednotlivé ostrovy jsou typické specifické poddruhy.

Podle The Independent žilo dříve nejméně 14 druhů želv na devíti z těchto galapážských ostrovů. Dnes jich na šesti ostrovech žije pouze deset druhů.

Lední medvědi vlivem globálního oteplování přichází o své přirozené prostředí.
Divoká zvířata vymírají. Jejich počet klesl za posledních 40 let o 60 procent