"Nepotřebujeme teď mít zdlouhavé rozhovory se Spojenými státy a denuklearizace už zmizela z vyjednávacího stolu," uvedl severokorejský velvyslanec. "Trvalý a významný dialog" požadovaný Washingtonem jeho prohlášení označuje za "trik" pro účely domácí politické agendy. Americké ministerstvo zahraničí večer nereagovalo na žádost agentury Reuters o komentář.

Severokorejská mezikontinentální balistická střela Hwasong-15.
Severní Korea odpálila další dvě střely, testovala raketomet

"Uvidíme, co bude se Severní Koreou," reagoval na vývoj americký prezident. Prý by jej překvapilo, kdyby se Pchjongjang zachoval "nepřátelsky". "On ví (severokorejský vůdce), že mě čekají volby. Nemyslím si, že by do toho chtěl zasahovat… Myslím, že by si přál, aby se něco stalo. Vztah je velmi dobrý, ale je tam jisté nepřátelství, o tom není pochyb," dodal Trump.

Denuklearizace Korejského poloostrova je ústředním tématem diplomatických snah, Trump s Kimem ji stanovili jakožto cíl společného úsilí při svém prvním setkání loni v červnu. Od summitu v Singapuru se ale jednání příliš neposunula a oživení nepřinesla ani říjnová pracovní schůzka ve Stockholmu, která podle Severokorejců "nesplnila očekávání".

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang nejprve vzdal vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu. Washingtonu nyní dává čas do konce roku, aby změnil své stanovisko a přišel s novým návrhem dohody.

Ekonomické sankce

Velvyslanec KLDR v dnešním prohlášení rovněž kritizuje evropské členy Rady bezpečnosti OSN, kteří ve středečním prohlášení odsoudili pokračující severokorejské testy balistických raket. Evropské státy při tom deklarovaly, že ekonomické sankce proti Severní Koreji musí zůstat v platnosti.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo
Amerika zavedla nové sankce proti Íránu. Chce dohled nad jaderným programem

"Je to další vážná provokace vůči Severní Koreji", která uplatňuje "své právo posilovat své národní obranné schopnosti", uvedl Kim Song. Šestice evropských zemí podle něj v posledních měsících zaujala "roli hlídacího psa" Spojených států.

Státy Evropské unie ve svém prohlášení připomněly, že Pchjongjang navzdory rezolucím RB OSN od května provedl 13 zkoušek balistických střel. Naposledy se tak stalo 28. listopadu. Od roku 2017 nicméně KLDR netestovala jaderné bomby ani rakety dlouhého doletu. Severokorejský vůdce nedávno vyvolal obavy z návratu těchto testů, když pohrozil, že příští rok by se mohl vydat "novou cestou".