Můžete popsat, jak vojenské hlídky v okolí základny Bagram obvykle probíhají?
Vojáci mají naplánované cesty v perimetru, který mají strážit. Všímají si na nich všech podezřelých aktivit tak, aby zajistili bezpečnost vojenské letecké základny v Bagramu, což je jejich primárním úkolem. Já jsem se samozřejmě nikdy žádné takové hlídky neúčastnil, takže vám to úplně konkrétně nedokážu přesně říct. Z bezpečnostních důvodů to nebylo možné.

Čeští vojáci v Afghánistánu.
Tři čeští vojáci zemřeli při sebevražedném útoku v Afghánistánu

V čem všem se skrývá nebezpečí?
Pokaždé dochází k pečlivému vyhodnocování hrozeb na základě zpravodajských informací - ať už od lidských zdrojů, nebo z poslechu vzbouřenců. Samozřejmě na sto procent není možné nikdy vyloučit, že se něco takového nemůže stát. Zjednodušeně řečeno: v momentě, kdy vojáci opustí brány základny a zvlášť, když vystoupí z obrněných vozidel, tak riskují své životy. To samozřejmě k téhle práci bohužel patří. Když nasazují své životy v Afghánistánu, jsou to hrdinové, bez jakýchkoli dalších debat.

Zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiří Verner.
Armáda přepraví ostatky vojáků do vlasti ve středu. Příletu se zúčastní Zeman

Kde se tedy vy při své práci můžete cítit bezpečně?
Samozřejmě máme v Kábulu v rámci naší diplomatické mise výrazně omezený pohyb po městě. Vždycky se to odehrává až poté, co je cesta dopředu naplánována a vyhodnocena ze zpravodajského hlediska možných rizik. Přesto nám může být řečeno, pokud je v tu chvíli nějaká aktuální hrozba, že se schůzka ruší.

Takže se bezpečnostní situace v zemi ani po dlouholeté vojenské přítomnosti západních armád nezlepšila?
Jako cizinci jsme samozřejmě primárním terčem útoků. V důsledku navýšení vojenské přítomnosti především Spojených států, ale i armády naší i dalších členských států NATO v posledních měsících, tak útoků proti koaličním vojskům už není tolik. Bezpečnostní situace je zejména ve srovnání s roky 2016 a 2017 objektivně lepší. Je to také kvůli větší aktivitě afghánských bezpečnostních složek, které roli v boji proti povstalcům primárně přebírají.

Prezident Miloš Zeman
Smrt českých vojáků nesmí odradit od boje s terorismem, řekl Zeman