Tisíce lidí se začaly v ulicích venezuelských měst scházet v poledne místního času. Lidé sice zaplnili ulice Caracasu či města San Antonio de los Altos, které leží ve státě Miranda, vesměs se ale jednalo o poklidné protesty s cílem nevyvolat zásah bezpečnostních složek, informoval web deníku El Nacional.

K vidění byly nejen stovky venezuelských vlajek, ale i nejrůznější transparenty jako „Pryč s diktaturou“ nebo „Guaidó prezident“. „Domnívali se, že se venezuelský lid nechá zastrašit, že mezi námi zasejí semínko strachu. My jsme ale v ulicích – a v sobotu se do nich vrátíme,“ uvedl Guaidó na demonstraci před caracaskou univerzitou UCV.

Demonstrace v Caracasu trvaly přibližně dvě hodiny. Poté se protestující za zpěvu venezuelské hymny pokojně rozešli. Další protestní shromáždění jsou plánována na sobotu.

Dialog zajišťovaný prostředníky

Maduro, který se těší silné ekonomické podpoře ze strany Ruska, mezitím nabídl opozici prostřednictvím ruské agentury Ria Novosti dialog zajišťovaný zahraničními prostředníky. I nadále ale odmítá vypsání nových prezidentských voleb. „Zvítězil jsem ziskem 68 procent hlasů, legitimně. Přejí-li si imperialisté nové volby, ať si počkají do roku 2025,“ prohlásil.