Dluhopis původně vydala společnost Electricidad de Caracas. Ta se po znárodnění stala spolu s dalšími původně soukromými energetickými firmami součástí státního kolosu. Corpoelec měl splatit 28 milionů dolarů (615 milionů korun) už na počátku října. Nyní marně uplynula i 30denní lhůta pro připsání platby.

"Tato skutečnost znamená, že Corpoelec upadl do platební neschopnosti," uvedl americký poskytovatel mezinárodních finančních služeb Wilmington Trust. Venezuelské ministerstvo energetiky, které Corpolelec fakticky řídí, na žádost agentury Reuters o komentář nereagovalo.

Carles Puigdemont
Právník katalánských ex-ministrů: Puigdemont škodí mým klientům i sobě

Venezuelský prezident Nicolas Maduro oznámil, že jeho vláda hodlá refinancovat a restrukturovat všechny budoucí zahraniční splátky státního dluhu. Prohlášení vneslo mezi investory značnou nervozitu, ve hře je totiž 60 miliard dolarů (více než 1300 miliard korun). Maduro svolal do Caracasu schůzku věřitelů, na které jim chce své plány nastínit, mnozí z pozvaných se však odmítli dostavit.

Ošemetná situace Madurovi nezabránila v tom, aby uzavřel separátní dohodu o restrukturalizaci dluhu s Ruskem. Podle analytické společnosti Markit přesto od začátku listopadu stoupla pravděpodobnost, že do platební neschopnosti se do půl roku dostane i státní ropná společnost PDVSA, z 57 na 99,86 procent. 

Jaderný program Íránu
Opusťte Libanon, nařídila Saúdská Arábie svým občanům. Napětí roste