Velkolepý návrat na Měsíc plánují Indové. Jejich sonda Chandrayaan 2 se vznese na raketě GSLV v březnu. Nejenom, že by se měla dostat na oběžnou dráhu Měsíce, ale také na něm přistát. Vozítko má navázat na úspěšnou expedici z roku 2008. Tentokrát bude jeho úkolem chemická analýza hornin.

„Pro Indii by to byl významný začátek pro budoucí výzkumné mise na jiných planetách,“ upozornil ředitel indické vesmírné výzkumné organizace Mylswamy Annadurai.

Stále velkolepějším vesmírným programem se chlubí Čína. I ta se letos zaměří na Měsíc. Tedy na jeho odvrácenou stranu, kde chce stanout jako první v historii a stát se tak lídrem v lunárním výzkumu.

Mise Čchang-e 4 bude mít pravděpodobně dvě části. V červnu nejprve zamíří na oběžnou dráhu Měsíce komunikační satelit. Ten pak zajistí radiové spojení s modulem, který Čína vyšle se sondou  v prosinci. Součástí přistávacího modulu má být i malý ekosystém.

V květnu NASA konečně vyšle svou planetární sondu InSight. Směr cesty? Mars. Původně měla Zemi opustit již před dvěma lety, ale její mise musela být odložena. Za úkol bude mít sledovat změny pod povrchem rudé planety. Měřit bude i sílu „marsotřesení“, které by mohly „osvětlit vnitřní strukturu planety“, píše BBC.

Simulace sondy InSight

Červenec bude patřit dalšímu z „asijských tygrů“. Loď japonské vesmírné agentury (Jaxa) Hajabusa 2 by měla dorazit ke svému cíli, asteroidu Ryugu. Poté, co na něm přistane, odebere pomocí skládajících robotů MINERVA-II vzorky a vydá se na cestu zpět.

Japonci slavili úspěch už před třinácti lety se sondou Hajabusa. Ta dosáhla asteroidu Itokawa a na Zemi i přes poškození přivezla přes tisíc zrnek z jeho povrchu.

Japonsko však nebude jedinou zemí, která v příštím roce navštíví asteroid. Tentokrát však bude vesmírný projekt v režii NASA. Cílem sondy Osiris-Rex, která odstartovala v září 2016, je přistát na planetce Bennu. Během několika let bude sonda získávat vzorky, ty podle vědců mohou přispět k objasnění vniku života na Zemi a zjistit, jak vypadal náš sluneční systém na začátku.

„Osiris-Rex ztělesňuje celý náš cíl – inovovat, objevovat, zkoumat a inspirovat,“ řekl Geoff Yoder z NASA k letu „proti proudu času“, během něhož sonda urazí tam a zpět 6,5 miliardy kilometrů. K Zemi by se měla vrátit v roce 2023.

Cesta Osiris-Rex na asteroid

Pozadu nezůstane ani Evropa. Ta společně s Japonskem vyšle v říjnu v rámci mise BepiColombo dvě sondy k Merkuru. V roce 2025 by se měly dostat na jeho oběžnou dráhu a alespoň částečně mapovat pomocí speciálních přístrojů povrch této tajemné planety, aniž by na ní přistála. Podle BBC také prozkoumá jeho silné magnetické pole.

Cesta BepiColombo na Merkur

V neposlední řadě by mohl být rok 2018 rokem Elona Muska a jeho společnosti SpaceX. Jeden z nejvýraznějších mužů kosmického byznysu má letos představit jednu z nejsilnějších raket na světě – Falcon Heavy. Ta by měla být schopná znovu přistát a být tak využita opětovně, píše BBC. Pozadu nezůstávají ani Rusové, ti se rozhodli napodobit právě Muska a vracejí se k projektu opakovaně použitelných raket.

Kdo vesmírný závod vyhraje?