Zhruba 71 procent Američanů se vyslovilo pro to, aby federální vláda pracovala na opatřeních proti globálnímu růstu teplot, který je ze značné části způsoben lidskou činností. Průzkum provedlo výzkumné centrum NORC a univerzita v Chicagu.

Kvůli podpoře ekologicky čistší energie je velká většina těchto lidí ochotna platit o něco více za své účty. Pokud by tato částka činila jeden dolar měsíčně (24 Kč), chtělo by se na její platbě podílet 57 procent dotázaných. Deset dolarů každý měsíc by bylo ochotno dát 39 procent lidí, ale kdyby tato suma vystoupila na 50 dolarů, připlatilo by si už jen 20 procent oslovených.

Podle profesora sociologie a ekologie z univerzity v Michiganu Toma Dietze je samotný fakt, že si většina lidí chce připlatit, byť téměř zanedbatelnou částku, naprostou novinkou. "Ačkoli se ty obnosy mohou zdát malé, ochota jednat i v případě, že to člověka bude něco stát, je povzbudivá," řekl Dietz agentuře AP. Podobný názor na věc mají i další experti.

Desetina Američanů na druhé straně stále zastává názor, že k oteplování planety nedochází, dalších 13 procent nemá v této otázce jasno.

Spojené státy se loni v prosinci na klimatické konferenci v Paříži zavázaly omezit produkci skleníkových plynů a prezident Barack Obama představil soubor kroků, který má učinit americkou ekonomiku ekologicky úspornější.

Dvě třetiny respondentů z průzkumu věří, že se Spojeným státům podaří dostát závazkům. Podporu nejkritizovanějšímu Obamovu opatření - omezení emisí z tepelných elektráren a tím i těžby uhlí, které může vést ke ztrátě tisíců pracovních míst - dalo najevo 45 procent Američanů. Naopak proti jich bylo 29 procent.