Do soukromého křídla Lindo nemocnice Svaté Marie v Paddingtonu byla vévodkyně převezena dnes v šest hodin ráno místního času. Porodu, který proběhl bez komplikací, se zúčastnil její manžel princ William. Matka i dítě jsou podle tweetu Kensingtonského paláce v pořádku. Malý princ vážil 3,827 kilogramů. 

Novorozený chlapec je již šestým pravnoučetem královny Alžběty II. a stejně jako jeho bratr George i novorozený chlapec dostane titul princ. Současně však také přepisuje historii. Je prvním dítětem narozeným po přijetí změny zákona o nástupnictví, která byla přijata v roce 2013.

Podle této změny chlapec narozený po 28. říjnu 2011 nemůže v nástupnictví přeskočit svou starší sestru. Až dosud byly v bitském nástupnictví uplatňovány principy primogenitury, podle kterých měl na trůn nárok přednostně muž. Dvouletá princezna Charlotta tak i nadále zůstává na čtvrtém místě a o jedno místo se posunul Williamův bratr princ Harry.

"Královna, vévoda z Edinburghu, princ z Walesu, vévodkyně z Cornwallu, princ Harry a členové obou rodin byli informováni a jsou novinkami nadšeni," uvedl Kensingtonský palác.

Catherine si přála podobně jako u svých dvou předchozích dětí přirozený porod. Na zdárný průběh dohlížel porodní lékaři Guy Thorpe-Beeston a Alan Farthing, kteří rodili dvě starší děti vévodkyně, prince George v roce 2013 a princeznu Charlotte o dva roky později.

Catherine je od 22. března na mateřské dovolené, těhotenství veřejně oznámila v říjnu. Třicetišestiletá rodička během těhotenství trpěla častou ranní nevolností.

Jméno potomka rodiče zatím neoznámili. Bookmakeři uzavírají sázky na jména oblíbené v královské rodině - Arthur, Albert, Frederick, James, nebo Philip.

Kdyby se dítě narodilo o dva dny dříve, 21. dubna, mělo by narozeniny ve stejný den jako jeho prababička, královna Alžběta II. 

Porodnice Svaté Marie je v obležení fanoušků, novinářů i zvědavých turistů. Někteří sem přicházejí každý den, jedna z nich, Caryll Foster z londýnského Kingston zde kempuje již šestým dnem. "Minulá noc byla zatím nejchladnější. Rádi bychom královskou rodinu podporovali, ale budem také rádi, až se budeme moci vrátit domů," říká pro BBC.