Býval to zloděj a násilník, ale až vězení z něj udělalo islamistu. Vězení v Německu, kde seděl za trestný čin spáchaný ve Spolkové republice. Řeč je o Chérifu Chekattovi, rodilém Francouzi ze Štrasburku, který minulý týden u slavných vánočních trhů ve svém rodném městě zabíjel náhodné návštěvníky. Počet jeho obětí vystoupal na pět.

Poslední je Polák, který včera zemřel na zranění utrpěná při Chekattově zběsilé střelbě po několika dnech marného boje lékařů o jeho záchranu. Chekatta mezitím ve čtvrtek při pokusu o zatčení zabila policejní hlídka, na kterou začal atentátník střílet.

Devětadvacetiletý Chekatt byl přitom pro policii známou firmou, měl na kontě víc než dvě desítky trestných činů, za něž byl odsouzen jak ve Francii, tak v Německu. To od Štrasburku odděluje pouze dnes volně průchodná hranice na Rýně. Podle zjištění vyšetřovatelů došlo k přeměně „obyčejného zločince“ v islamistického teroristu právě při pobytu v jedné z německých věznic, kde se atentátník ze Štrasburku v tamním prostředí radikalizoval. 

Po návratu z výkonu trestu se ho sice jeho ve Francii po generace usazená rodina snažila od sympatií k Islámskému státu a radikálnímu islamismu odradit, ale marně. Vše vyvrcholilo minulý týden krvavým masakrem, při kterém Chekatt bezhlavě střílel do skupiny turistů i místních v centru vánočně vyzdobeného a adventní trhy si užívajícího Štrasburku.

Chekattův případ je jedním z mnoha podobných. Podle předloni publikovaného výzkumu prestižní londýnské Kings College, který zkoumal životopisy 79 džihádistů z Belgie, Dánska, Francie, Nizozemska, Německa a Velké Británie, se nejméně jedna třetina z nich zradikalizovala právě ve vězení, kde si odpykávali trest na „normální“ trestnou činnost.

Chybí 2000 bachařů

Velmi špatná je v tomto smyslu situace právě v německých věznicích, které jsou přitom obecně na velice vysoké úrovni a jsou poměrně úspěšné, pokud jde o „nápravu vězňů“. Na problém radikalizace muslimů, kteří se octnou ve výkonu trestu, ale nebyly připraveny.

„V posledních dvou třech letech nejsme schopni držet krok s drastickým růstem radikálních tendencí v německých nápravných zařízeních,“ uvádí René Müller, šéf odborů pracovníků věznic. „K tomu, abychom splnili alespoň základní úkoly, včetně rozpoznávání radikalizace vězňů, nám chybí dva tisíce pracovníků,“ uvádí Müller.

Pokud nebudou počty vězeňských pracovníků v nejbližší době posíleny, může se podle něj stát, že se radikalizace muslimů v německých věznicích vymkne kontrole. A bývalých zlodějů, z nichž se stanou ve vězeních vražední atentátníci, bude rychle přibývat.