Právě Mateo Salvini prohlásil, že Italové již žádné další lodě s uprchlíky přijímat nebudou. Aquarius, jenž převážel 629 migrantů, tak musel minulý týden čekat několik dní mimo břehy, než se k jeho záchraně uvolili Španělé.

Dimitris Avramopoulos.
Vystavíme migrační centra v Africe, hlásá EU. Tunisko odmítá

Jeho slova podpořil ministr dopravy Danilo Toninelli, který má pod sebou i flotily pobřežní hlídky. Podle něj není celkově bezpečné, aby vratká plavidla o 32 metrech, v nichž původně uprchlíci cestovali, urazila tak velkou vzdálenost s tolika lidmi na palubě. Než však přijmout velkou loď raději představil vlastní návrh. 

„Ukážeme štědrost a zodpovědnost za záchranu těchto lidí. Vezmeme je na italské pobřežní čluny,“ prohlásil Toninelli. Stejný muž každopádně dodal, že hodlá vyšetřit, zdali je za tuto loď, jež prý pluje pod holandskou vlajkou, skutečně zodpovědná nizozemská vláda.

Ve čtvrtek se vyjádřila i charitativní společnost Sea Eye, jež provozuje jiné plavidlo podobného ražení, Seefuchs. Poté, co nizozemská vláda odmítla nést jakoukoli odpovědnost, vydala charita prohlášení, že se záchranami na moři končí.

Posádka lodi, kterou má na starosti ML, jinak charita se sídlem v Drážďanech, spatřila migranty ve dvou vratkých člunech ve čtvrtek dopoledne. Podle informací italských policistů sice prý byla na cestě libyjská hlídka, aby uprchlíky zachránila, ML se nicméně rozhodla jednat, protože by se podle ní lidé nikdy bezpečně zpět do Libye nedostali.

George Soros
Maďarsko schválilo zákon stop Soros. Nakrmit uprchlíky bude trestné

Salviniho jednání záchranářů pobouřilo. „Italské a libyjské autority neposloucháte? Dobrá, vezměte tedy tento náklad lidí až do Nizozemska,“ vyzval ve facebookovém videu. Mezinárodní námořní směrnice nicméně udávají, že lidé zachránění na moři by měli být přepraveni na nejbližší možné bezpečné místo.

Italové od roku 2014 viděli u svých břehů více než 640 tisíc uprchlíků, přičemž pod svá křídla vzali zhruba 170 tisíc z nich. Jedná se o další téma, které se bude diskutovat příští čtvrtek a pátek v Bruselu. Uskuteční se zde summit evropských zemí, jichž se téma migrace týká nejvíce.

Sebastian Kurz
O tom, kdo přijde do Evropy, musíme rozhodovat jen my, prohlásil Kurz