Loď Lifeline údajně pluje nezákonně pod nizozemskou vlajkou, ač patří německé společnosti. Veškeré migranty loď sesbírala z vratkých člunů poblíž libyjských hranic. I když jim vyjely na pomoc i domácí hlídky, bezpečně zpět do Libye by se prý lidé dostali jen těžko.

Humanitární plavidlo Aquarius
Vezměte migranty až do Holandska, zlobí se Itálie. Lodě přijímat nechce

Italové tak s problémem ohledně lodi, jež přepravuje více než dvě stovky uprchlíků, požádali o pomoc Maltu. Její zástupci se nicméně doposud oficiálně nevyjádřili. „S Maltou jsme v kontaktu, abychom v příštích několika hodinách mohli nabídnout pomoc, bude-li jí potřeba,“ uvedla tisková mluvčí italské vlády.

Nová pravicová vláda Itálie, v níž působí i svérázný ministr vnitra Matteo Salvini či ministr dopravy Danilo Toninelli, se svým odmítavým postojem k otázce migrantů netají. Podle druhého jmenovaného loď porušila zákon už jen tím, že na svou palubu uprchlíky přijala.

Salvini později doporučil, aby plavilo dopravilo svůj náklad až do Holandska, plaví-li se pod jeho vlajkou. Společnost ML na jeho prohlášení reagovala vyjádřením na Twitteru, že navzdory podezření veškerými potřebnými povoleními disponuje.

K problému se vyjádřil i jeden ze zakladatelů podpůrných charitativní organizací Alex Steier. „V takových situacích nemůžete čekat. Pokud můžete zachraňovat, zabránit utopení a smrti lidí, musíte se rozhodnout. Okamžitě, ne až pro vás někdo bude mít připravený přístav,“ zkritizoval situaci.

Dimitris Avramopoulos.
Vystavíme migrační centra v Africe, hlásá EU. Tunisko odmítá

Na březích Itálie se za poslední čtyři roky vylodilo více než 600 tisíc uprchlíků, země však plánuje většinu z nich deportovat. Jihoevropané rovněž prohlásili, že nepodpoří žádný plán Evropské unie, pokud pomoc jejich zemi nebude prioritou.

Detenční zařízení v USA, kde jsou ubytováni děti imigrantů
Pentagon by mohl ubytovat děti imigrantů, úřady shání 20 tisíc lůžek