Legislativci po prezidentu Trumpovi požadují, aby čínské jednání vůči menšině Ujgurů odsoudil. V dokumentu, jehož kopii získala agentura Reuters, vyzývají k ustanovení zvláštního koordinátora, který by se případem zabýval, a zastavení exportu amerických technologií, které by Peking mohl využít ke špionáži a masovému zatýkání muslimské minority.

Náměstek čínského ministra zahraničí Le Jü-čcheng na přezkoumání zprávy OSN o dodržování lidských práv v Číně.
OSN kritizovala Čínu za masové věznění muslimských menšin. Peking to odmítá

Trumpova administrativa by podle zákonodárců měla v souvislosti s porušováním lidských práv zvážit sankce proti lídrovi místní větve komunistické strany v Sin-ťiangu Chen Quanguovi, který je zároveň členem politbyra, nejvyššího stranického orgánu. Sankcionováni by měli být i úředníci, u nichž existuje „důvodné podezření, že jsou za zásah proti Ujgurům zodpovědní“.

Zločiny proti lidskosti

„Představitelé čínské vlády by měli být za účast na tomto zlu potrestáni a americké podniky by neměly pomáhat Číně vyvíjet v Sin-ťiangu technologicky vyspělý policejní stát,“ uvedl republikánský poslanec Chris Smith. Návrh mimo jiné podporují i republikánský senátor a bývalý kandidát na prezidenta Marco Rubio, nebo demokratický senátor Bob Menendez.

Senátor Rubio v prohlášení uvedl, že někteří představitelé komunistické strany jsou zodpovědní za „možné zločiny proti lidskosti“. Trumpova administrativa podle jednoho z úředníků, který hovořil s reportéry Reuters pod podmínkou anonymity, sankce proti komunistickým pohlavárům zvažuje již několik měsíců.

internační tábory v Číně
Internační tábory v Číně existují, potvrdili Britové. Peking drží milion lidí

Návrh zákonodárců se opírá o takzvaný Magnitského zákon, který v prosinci 2012 podepsal tehdejší americký prezident Barack Obama. Ten umožňuje potrestat osoby zodpovědné za porušování lidských práv zmrazením amerických aktiv a zákazem přicestovat do USA. Vláda navíc může americkým firmám zakázat s viníky jakékoli obchodní styky. 

Tábory pro muslimy

Peking obvinění z utlačování Ujgurů odmítl a vyzval ostatní země včetně Spojených států, aby nezasahovaly do jeho interních záležitostí. Jeden z vrcholných zástupců čínské diplomacie v úterý prohlásil, že by svět měl ignorovat „pomluvy“ a důvěřovat úřadům.

Zdroj: Youtube

Západní země včetně Kanady, Francie, Německa nebo USA, vyzvaly Čínu k uzavření táborů, ve kterých je podle aktivistů uvězněno více než milion Ujgurů a dalších muslimů. Čínská vláda však podle agentury Reuters argumentuje, že provincie Sin-ťiang čelí hrozbě ze strany islámských ozbrojenců a separatistů. 

Trumpovi spolupracovníci se v nedávné době začali k případu, který vyvolal pohoršení na mezinárodní úrovni, vyjadřovat daleko hlasitěji. Jakékoli sankce by však podle Reuters byly překvapivé. Trumpova administrativa přitom v současné době vede proti Pekingu obchodní válku, která zasáhla zboží za biliony korun.

Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching.
Zeman v Číně zahájil podnikatelské fórum. Byznysmeny vyzval k větší odvaze