"Ano, ukončil hladovku. Na zlepšení jeho stavu se také podíleli nejlepší výživoví poradci z Moskvy. Pro normalizaci jeho zdraví byla sestavena odpovídající dieta," řekl zástupce ředitele věznice Valery Maksimenko. Zástupci Sencova se zatím nevyjádřili.

Maksimenko také uvedl, že jde o úspěch lékařů i právníků. "Všichni mu tvrdili, že musí žít, že jeho život nekončí. Nakonec ho přesvědčili," citovala jej agentura Interfax.

Teroristické spiknutí

Sencova zadržely ruské úřady v květnu 2014 a obvinily jej, že na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014, zosnoval teroristické spiknutí; Sencov a jeho společník se podle obžaloby pokusili podpálit dvě kanceláře v Simferopolu.

Sencov vinu nepřiznal, obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Tvrdil, že jej agenti ruské tajné služby mučili, aby ho přiměli k doznání. Odsouzen byl k 20 letům v srpnu 2015 jako Rus, protože ruské občanství dostal automaticky "připojením" ukrajinského poloostrova k Rusku, ačkoliv anexi neuznává a považuje se za Ukrajince. Trest si odpykává na Sibiři.

Hladovka od poloviny května

Sencov ve věznici drží od poloviny května hladovku. Naživu je udržován kapačkami ve vězeňské nemocnici. Konec odmítání potravy podmiňuje osvobozením 64 ukrajinských politických vězňů v ruských věznicích, vlastní osvobození nežádá. Amnesty International označila proces, ve kterém byl režisér obviněn, za stalinistický.

K osvobození Sencova vyzvaly Rusko v minulosti i Evropská unie a Spojené státy. V Česku jeho propuštění společně s dalšími 60 vězněnými Ukrajinci žádali poslanci pěti opozičních stran. Dopis adresovali ruskému velvyslanectví v Praze. K výzvě se připojilo i ministerstvo zahraničí. 

V posledních dnech se také objevila informace, že Rusko propustit Sencova výměn za tři své občany, kteří jsou věznění v USA. To však ruské ministerstvo zahraničí vzápětí popřelo.