„V nadcházejících týdnech naše administrativa učiní kroky, které povedou k plánovanému otevření americké ambasády v Jeruzalémě před koncem nadcházejícího roku,“ prohlásil podle BBC Pence.

Dále se Pence zmínil, že je Jeruzalém hlavní město Izraele a prezident Trump pověřil americké ministerstvo zahraničí, aby se začalo připravovat na přesunutí ambasády z Tel Avivu právě do Jeruzaléma. Konkrétní datum otevření však viceprezident nezveřejnil.

Pence byl při svém projevu v parlamentu na krátkou chvíli přerušen skupinou arabských poslanců, kteří protestovali proti kontroverznímu prohlášení prezidenta Trumpa. Status Jeruzaléma je totiž jádrem izraelsko-palestinského konfliktu.

Zhoršení vzájemných vztahů mezi USA a prakticky celým arabským světem po Trumpově prohlášení ohrozilo už roky se vlekoucí mírový proces na Blízkém východě.

Izrael považuje město Jeruzalém za své „věčné a celistvé“ hlavní město, kdežto Palestinci tvrdí, že Východní Jeruzalém – který byl Izraelem okupován v roce 1967 – je hlavním městem jejich budoucího státu.

Izraelská svrchovanost nad Jeruzalémem nikdy nebyla uznána mezinárodně a podle mírových záznamů mezi Izraelem a Palestinou z roku 1993 se má konečný status Jeruzaléma prodiskutovat v pozdějších stádiích mírových debat.

Od roku 1967 vybudoval Izrael ve Východním Jeruzalému tucet osad pro asi 200 tisíc židů. Ty jsou podle mezinárodního práva považovány za nelegální, i když to Izrael zpochybňuje.

„Pragmatické a realistické řešení otázky postavení Jeruzaléma může vzejít jen z přímých rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci,“ řekla dnes šéfka diplomacie Evropské unie (EU) Federica Mogheriniová.

Před jednáním s ministry zahraničí členských zemí unie a později i předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem připomněla Mogheriniová neměnný postoj EU, podle kterého má být Jeruzalém hlavním městem dvou států, tedy Izraele i budoucího palestinského státu.