Jednou z nejvyšších poct pro modelku bylo svého času stát se takzvaným andílkem Victoria's Secret. Módní přehlídky této americké značky zaměřené na spodní prádlo patřily k nejvýznamnějším módním událostem roku. Jenže tržby i sledovanost postupně začaly klesat, a když se k tomu přidala povážlivá vyjádření manažerů společnosti směrem k transgender modelkám či propojení ředitele značky se sexuálním delikventem Jeffreym Eppsteinem, show před čtyřmi roky zrušili.

Před několika dny se ovšem objevila zpráva, že se letos po pauze přehlídka opět odehraje. Podle všeho bude ale mít pozměněnou podobu. Velkou novinku oznámili současní manažeři značky při konferenci o loňských tržbách společnosti. „Nová verze naší módní přehlídky přijde koncem tohoto roku,“ prohlásil na ní současný finanční ředitel Timothy Johnson.

Proč se modelkám na show Victoria's Secret říkalo Andílci
- Jedním z typických rysů značky bylo, že modelky předváděly komplety spodního prádla v kombinaci s připnutými andělskými křídly na zádech. 
- Postupem času byly tvary křídel stále netypičtější, označení modelek jako andílků se ale zachovalo.

Zatím je nejasné, co je pod „novou verzí" konkrétně myšleno, obecně se ale dá předpokládat, že spodní prádlo tentokrát na mole předvedou i plus size či transgender modelky, jimž se před ukončením původní série přehlídek značka bránila.

„Victoria’s Secret se pokusila proměnit svoji image již v roce 2021, kdy zveřejnila kampaň, v níž vystupovala plus-size modelka Paloma Elsesserová, LGBTQ+ aktivistka Valentina Sampaiová a americká fotbalová hráčka Megan Rapinoevová. V kampani ke Dni matek uvedené krátce poté zase vystupovala těhotná modelka v hedvábně růžové róbě, což mělo odrážet širší škálu typů ženských postav,“ připomněl web amerického magazínu Vogue

Nová kampaň značky Victoria's Secret, která naznačuje, jakým směrem by se mohla ubírat i obnovená módní přehlídka:

Jenže, jak píše Vogue, tuto změnu zákaznice i módní blogeři přijali se smíšenými dojmy, neboť podle nich pokusy značky být vstřícnější působí tak trochu násilně a neupřímně. Podobné vyjádření zaznělo třeba od raperky Lizzo, která má vlastní řadu spodního prádla a která dlouhodobě obhajuje trend body positivity - tedy to, že krásné jsou ženy všech konfekčních velikostí. „Co se stane, když se "trendy" znovu změní? Cení si generální ředitelé této společnosti skutečné vstřícnosti? Nebo si jen váží peněz?“ napsala na Twitteru. 

Skandál se sexuálním zneužíváním a kontroverzní výroky

Módní přehlídky Victoria's Secret byly svého času jedním z vrcholů módního roku. Po mole procházely v sexy spodním prádle nejžádanější modelky doby - Heidi Klumová, Gisele Bündchenová, Adriana Lima. Součástí byla vždy i hudební vystoupení - do kroku modelkám zpívala třeba Taylor Swiftová či zpěvák The Weekend (ten se například na molu objevil krátce po rozchodu s modelkou Bellou Hadidovou, která na dané show rovněž předváděla, a jejich vzájemné pohledy se na čas staly hitem internetu).

Vystoupení zpěváka The Weekend na přehlídce značky:

| Video: Youtube

Mezi takzvané andílky se dostaly i dvě Češky. Konkrétně Karolína Kurková a Daniela Peštová. Kurková se objevila na všech přehlídkách v letech 2000 až 2008 a následně ještě na show v roce 2010. Peštová spodní prádlo Victoria's Secret předváděla v letech 1998 až 2001.

Karolína Kurková na přehlídkách:

| Video: Youtube

Jenže v uplynulém desetiletí postupně tržby i sledovanost začaly klesat a na show se valila kritika. Odpůrcům vadilo zejména to, že se na mole objevují pouze modelky s dokonalými štíhlými těly a značka podporuje nerealistický ideál krásy a ignoruje stále větší debatu o zařazování modelek s různými mírami, které lépe odrážejí vzhled běžných žen.

Jenže všichni kritici se u tehdejšího (převážně mužského) vedení společnosti setkali s nepořízenou. „První výčitkou byla otázka, zda má ještě show v této podobě v měnícím se módním klimatu místo. V roce 2018 dostal tehdejší marketingový manažer značky Edward Razek dotaz, zda přehlídka nepotřebuje změnu estetiky a zařazení různorodějších modelek, včetně trans a plus-size modelek. Něco podobného odmítl a dodal: Nemyslím si, že bychom měli dělat změny. A proč? Protože show je fantazie. Je to 42minutový zábavný formát,“ připomněl Vogue.

Ve stejném čase ale uvedla svou první kolekci spodního prádla značka Savage X Fenty zpěvačky Rihanny. „A dokázala, že je možné mít show, která je sexy a zároveň otevřená vůči menšinám. Značka pro svoje přehlídky najala modelky všech velikostí a také ty, které jsou trans, queer, nonbinární,“ zmínil Vogue. Značka Rihanny se rychle stala hitem a v současnosti jsou její přehlídky velkou událostí, kterou bedlivě pozoruje celý módní svět.

Přehlídka značky Savage X Fenty v roce 2019:

| Video: Youtube

Do toho se přidala senzační zpráva, že Les Wexner, bývalý generální ředitel společnosti vlastnící Victoria's Secret, blízce spolupracoval s nechvalně proslulým Jeffreyem Epsteinem, který byl obviněn ze sexuálního zneužívání mladistvých a kuplířství. Wexner sice veřejně označil své vztahy s Epsteinem za chybu, jenže pověst značky to už nezachránilo.

Už po zrušení přehlídky vydal list The New York Times v roce 2020 velký článek, v němž obvinil Razeka z toho, že ve firmě vytvářel kulturu sexuálního zneužívání, šikany a mizogynie. „V roce 2022 pak server Hulu uvedl dokumentární sérii nazvanou Victoria's Secret: Andělé a démoni, ve které se blíže mluvilo o zmíněných problémech ve značce,“ doplnil magazín People

Přehlídky Victoria's Secret
• Show se poprvé konala v srpnu 1995.
• Celkem se do roku 2018 uskutečnilo 23 dalších přehlídek. 
• Po molu se v setech spodního prádla doplněných často andělskými křídly prošly modelky jako Heidi Klumová, Gisele Bündchenová, Adriana Lima, Gigi a Bella Hadidové, Alessandra Ambrosiová, Elsa Hosková, Kendall Jennerová, Miranda Kerrová a další. S křídly zářily i dvě Češky, Karolína Kurková a Daniela Peštová. 
• Na přehlídkách zpívali hudební hosté - mezi jinými Katy Perry, Maroon 5, Jay-Z, Kanye West, Taylor Swiftová, Harry Styles, Ariana Grande, Ed Sheeran, Rihanna, Justin Bieber, Bruno Mars či Justin Timberlake. 
• Jedním z vrcholů přehlídky býval moment, kdy modelka vynesla takzvanou Fantasy Bra - extravagantní podprsenku zdobenou drahými kameny.