"Neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že videa na internetu, která mají zachycovat tento údajný incident, jsou pravá," uvedl šéf německé zpravodajské služby Hans-Georg Maassen ve vyjádření, které v pátek zveřejnily noviny Bild.

Jeho výroky se dostaly do rozporu s vyjádřením německé kancléřky Angely Merkelové. Ta po masových demonstracích v Chemnitzu, vyvolaných vraždou německého občana, jehož údajně zabili dva žadatelé o azyl, odsoudila "davovou hysterii" a "hon na cizince ze strany krajní pravice", k němuž prý během těchto demonstrací došlo. Na záběrech se objevily také útoky na policisty a novináře. Informuje o tom agentura DPA.
"Pečlivě jsem to posoudil"
Maassen naproti tomu prohlásil, že po pečlivém posouzení záběrů došel k závěru, že "jsou dobré důvody domnívat se, že jde o úmyslnou dezinformaci, případně snahu odvrátit pozornost veřejnosti od vraždy v Chemnitzu".

Podle německých vyšetřovatelů incidentu zachycují zmíněné záběry různé trestné činy včetně ublížení na zdraví, omezování osobní svobody nebo narušení veřejného pořádku.
Podle DPA zatím není jasné, o co Maassen svá tvrzení opírá. Merkelové mluvčí uvedl, že kancléřka od Maassena neobdržela zatím žádné vyjádření, že by se o útocích v Chemnitzu šířily dezinformace.
Politici se přou navzájem
Šéfka středolevicových sociálních demokratů (SPD) Andrea Nahlesová vyzvala Maassena, aby důkazy pro své výroky sdělil spolkovému sněmu. "Maassen by měl spíš předložit důkazy, než spekulovat na veřejnosti. Jeho úkolem je identifikovat a odhalovat ústavní nepřátele, a pokud nedokáže své prohlášení okamžitě věcně podepřít, tak dělá opak," uvedla v pátek v Berlíně Nahlesová.
Podle německých státních zástupců jsou záběry, zachycující pronásledování a napadení "muže s cizokrajným vzhledem", stále ještě vyhodnocovány, uvádí agentura DPA.
Velká část sporu se týká použití výrazu "hon", který zazněl ve vyjádřeních Merkelové administrativy. "Dosud jsme nenašli žádný náznak takzvaného honu. Toto slovo ale není součástí právní terminologie," uvedl mluvčí německé prokuratury.

Šéf pravicové strany Alternatíva pro Německo (AfD) Alexander Gauland naproti tomu vyzval mluvčího vlády Steffena Seiberta, aby "přestal šířit falešné informace, které vyvolaly napětí v Chemnitzu".
"Je hrůza, že vládní mluvčí Seibert rozšiřuje jménem vlády nepravdivé informac," uvedl Gauland.
Premiér Saska Michael Kretschmer prohlásil, že jeho stát i město Chemnitz byly během nepokojů zneužity. "Jedna věc je jasná: k žádnému honu ani pogromům zaměřeným proti lidem s jiným než německým vzhledem nedošlo," uvedl Kretschmer.
Pravicová skupina Pro Chemnitz ohlásila na pátek podvečer další demonstraci zaměřenou proti trestné činnosti žadatelů o azyl.