Když teroristé začali v pondělí večer střílet poblíž Seitenstettengasse, nacházeli se dva vídenští občané tureckého původu, Pals Recep Tayyip Gültekin a Mikail Özer, právě v centru města. Oba se rozběhli ve směru, odkud slyšeli výstřely, a zahlédli i střelce. Viděli také jeho padající oběti.

Recep Tayyip Gültekin dostal podle britského deníku The Sun z dosahu střelby jednu starší ženu, kterou odnesl do nedaleké restaurace. Když se vracel, byl sám zasažen.

"Jakmile jsem se otočil, všiml jsem si, že se terorista zaměřil na mě. Byli jsme tváří v tvář, když spustil palbu. Viděl jsem mu do očí, ale strach ani pochybnosti jsem necítil. Jen jsem se na základě reflexu instinktivně překulil a pak jsem utíkal a cikcak kličkoval až k policejní budově, kde jsem oznámil, co se stalo," popsal Gültekin průběh události turecké zpravodajské stanici Ahaber. 

Vše o teroristickém útoku ve Vídni čtěte ZDE

Po cestě k policejní budově si oba muži všimli ještě zraněného policisty, kterého odnesli z palebné zóny do asi 200 metrů vzdálené sanitky. Poté nahlásili, co se stalo, policistům v budově.

Gültekin, jemuž pomohly při střetu s neznámým střelcem jeho zápasnické reflexy, byl přece jenom zraněn, protože ho do nohy zasáhla pravděpodobně odražená střela. V noci však ošetření odmítl. "Do nemocnice jsem nechtěl, ta rána na noze nebyla velká. Nechtěl jsem být přítěží, protože jsem si myslel, že kvůli konfliktu bude hodně zraněných," řekl turecké tiskové agentuře Anadolu. 

Pro Rakušany se oba mladí zápasníci stali hrdiny pondělní noci. Při teroristickém útoku zahynuli čtyři lidé, dva muži a dvě ženy, zabit byl také jeden z teroristů. Podle rakouského ministra vnitra Karla Nehammera šlo o sympatizanta s Islámským státem. Policie nyní pátrá po jeho dalších kompiicích.