IS dnes své prohlášení, které se objevilo i na komunikační službě Telegram, podle agentury Reuters nepodložil důkazem. V textu k fotografii se zarostlým ozbrojeným mužem IS hovoří o "útoku střelnými zbraněmi, který včera (v pondělí) provedl bojovník Islámského státu ve městě Vídni," cituje agentura AFP.

Mladý islamistický radikál, který v pondělí zabil čtyři lidi v centru Vídně, pocházel ze zcela normální rodiny. Řekl také dnes podle agentury APA obhájce z procesu, v němž byl loni útočník Kujtim Fejzulai odsouzen k 22 měsícům vězení kvůli pokusu vycestovat do Sýrie a připojit se k teroristické organizaci Islámský stát (IS). 

Fejzulai byl loni v prosinci předčasně propuštěn, když se úřadům zdálo, že je na cestě deradikalizace. Dvacetiletého atentátníka v pondělí večer zabily policejní zásahové jednotky.

"Pocházel z naprosto normální rodiny. Pro mě to byl mladík, který měl smůlu na špatné přátele. Kdyby nechodil do mešity, ale na box, stal by se z něj boxer," charakterizoval svého někdejšího klienta vídeňský obhájce Nikolaus Rast. "Nikdy by mě nenapadlo, že by se mohl stát atentátníkem," poznamenal.

Teroristický útok v centru Vídně
Dvacet let teroru v Evropě: za útoky nestáli jen islamističní fanatici

Právník hájil mladíka v procesu u vídeňského zemského soudu, který stoupence IS poslal do vězení. Předtím ho zadržely turecké úřady a vydaly ho do Rakouska.

Rakouská kontrarozvědka BVT, která má na starost i boj proti terorismu, byla na chlapce upozorněna, když ho matka ohlásila jako nezvěstného. Ukázalo se, že se mu nic nestalo a že je na cestě do Sýrie.

Radikalizoval se v mešitě

Rast se domnívá, že Fejzulai se radikalizoval jako dospívající v mešitě, kterou pravidelně navštěvoval. Podle obhájce to byl mladík hledající své místo v životě.

 Advokát řekl, že už během vyšetřování a po odsouzení se mladíka ujal sociální kurátor a organizace Derad, která pracuje s radikalizovanými pachateli trestných činů.

Rakouské úřady se zjevně na konci minulého roku domnívaly, že rodilý Rakušan severomakedonského původu už není nebezpečný; 5. prosince byl podmíněně propuštěn na svobodu.

Policie šetří teroristický útok ve Vídni, při kterém zemřeli čtyři lidé a mnoho dalších bylo zraněno.
Odborník na extremismus: Vypadá to na další vlnu islámského terorismu v Evropě

Severomakedonské ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že Rakousko se na něj obrátilo s prosbou o pomoc při vyšetřování. Fejzulai měl rakouský i severomakedonský pas a podle jména měl kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii, tvořící přibližně čtvrtinu obyvatelstva balkánské země.