Skupina turistů, která o víkendu uspořádala výpravu na šesté nejvyšší pohoří na světě Ťan-šan nacházející se v Kyrgyzstánu, může mluvit o velkém štěstí. Při túře si všimli pohyb na vršku hory a za několik minut už byli svědky zřícení ledovce, který se odlomil na samotném hřebeni horského masivu. Všichni lavinu bez vážnějších zranění přežili, píše Daily Mail.

Záchranářský vrtulník nad ledovcem Punta Rocca u města Canizei v italských Dolomitech, kde se v neděli uvolnil velký kus ledovce
Jedenáct obětí. V Itálii našli tělo posledního pohřešovaného po sesuvu ledovce

Jedním z tůristů byl i Harry Shimmin, který se odvážil sesuv sněhu natočit. „Při dosažení nejvyššího bodu treku jsem se oddělil od skupiny, abych si vyfotografoval útes. Zatímco jsem fotil, slyšel jsem zvuk praskajícího ledu,“ popisuje turista na svém Instagramu děsivý zážitek. Natáčet si dovolil prý jen proto, že byl hned vedle něj úkryt, do kterého se mohl rychle schovat.

Všichni se smáli a plakali štěstím

„Moc dobře si uvědomuji, že jsem hodně riskoval. Když začal padat sníh a začalo se hůře dýchat, myslel jsem si, že bych mohl zemřít," svěřil se svým sledujícím. Zbytek skupiny stál od laviny dále, takže Brit věřil, že by jeho společníci měli být v pořádku. Všichni se podle něj smáli a plakali, šťastní, že jsou naživu. Zranila se pouze jedna dívka, která si pořezala koleno a odjela na koni do nejbližšího zdravotnického zařízení. 

„Teprve později jsem si uvědomil, jaké jsme měli štěstí. Kdybychom byli o pět minut rychlejší, byli bychom všichni mrtví," píše. Do úkrytu by v tu chvíli kvůli terénu nestačili doběhnout.

Jedenáct obětí v Itálii

Ledovce tají a jejich kolaps není v horách Kyrgyzstánu ničím neobvyklým, píše server The Postedia. Sesuv takového rozsahu, jaký je natočen na videu, je však vzácný. A to, že jej někdo dokázal zachytit, je ještě mimořádnější. Ne vždy ale ti, kterým se něco podobného povede, vyváznou bez škrábnutí.

Zdroj: Youtube

Méně štěstí než nyní, měli turisté při pádu ledovce minulý týden v italské masivu Marmolada. Ten je známý také jako nejvyšší hora Dolomit.  Sesuv sněhu si vyžádal jedenáct obětí, mezi kterými byli i dva Češi. Část ledu a trosek, která v osudný den spadla, byla dvě stě metrů dlouhá a šedesát metů široká. „Měla rozměr dvou fotbalových hřišť o tloušťce třicet metrů," uvedl guvernér Benátska Luca Zaia podle listu UKC Climbing. Od prvního výstupu na horu před téměř stočtyřiceti lety se na vrcholu nikdy nestala tragédie takového rozsahu, řekl horský průvodce a lyžařský instruktor Stefan Stuflesser. 

Při uvažování o příčinách lavin je třeba podle glaciologa Matthiase Husse zvážit dlouhodobý dopad rostoucích teplot. Na vině mohou podle něj být klimatické změny v posledních destiletích. V evropských Alpách se teploty v průběhu minulého století zvýšily o dva stupně. Vlny veder letos v létě pak s sebou přinesly rekordní teploty, kdy v červnu teploty v jižní Itálii dosahovaly až čtyřiceti stupňů. Ledovec na Marmoladě už za posledních dvaasedmdesát let ztratil osmdesát procent svého objemu. V odpoledne po kolapsu byla na něm naměřena rekordní teplota deset stupňů.