Opice Natalia nosila svého potomka i tři měsíce po jeho smrti. Od mrtvého mláděte se nechtěla odloučit. Návštěvníci zoologické zahrady Bioparc ve španělské Valencii byli chováním zvířete šokováni.

Samice šimpanze se s mrtvým mládětem po výběhu šimpanzů procházela od února. Na posledních fotkách je pak vidět, jak opice komunikuje s ostatními šimpanzi a přitom svírá tělíčko.

Chování opičí matky zachycené na videu:

Zdroj: Youtube

Respektující přístup

Podobné chování ale podle odborníků u šimpanzů není nic zvláštního. „Bylo pozorováno už dříve, a to nejen v zoologických zahradách, ale i ve volné přírodě,“ citovala agentura Retuters ředitele Bioparcu Miguela Casarese.

V tomto případě byli experti překvapeni tím, jak dlouho a intenzivně samice šimpanze nad ztrátou dítěte truchlí. Udivení byli i návštěvníci zoo, ošetřovatelé jim ale vysvětlili, proč mrtvé tělo u opice nechávají.

Straka není domácí mazlíček, upozorňuje ornitolog.
Neuvěřitelné přátelství psa a straky sledoval celý svět. Teď je úřady rozdělily

Ujistili je také o tom, že mají situaci pod kontrolou. „Je třeba zdůraznit, že zvířata umístěná v centrech, jako je Bioparc, nejsou domácími mazlíčky ani nejsou domestikovaná. Cílem je zachování druhu, zajištění jejich maximální pohody a zároveň podpora jejich chování a přirozených instinktů,“ citoval portál People ředitele zahrady.

Casares také dodal, že je nutné celý proces u zvířete respektovat stejně, jako by to bylo u lidí.

Podobné chování v minulosti vědci zaznamenali také u kosatek. Samice mořského predátora nosila v roce 2018 dva týdny své zesnulé mládě. Podle expertů zároveň prožívala období smutku, kdy odmítala jíst. Po sedmnácti dnech své dítě opustila.

Používají nástroje a léčí si rány

Šimpanzi nejsou lidem podobní jen v truchlení. List Independent doplňuje, že se stejně jako člověk dokážou učit a zdokonalovat v používání nástrojů. S přibývajícím věkem se tito lidoopi zlepšují v používání prstů k manipulaci s nářadím. Zdokonalování dovedností tak podle vědců není jen otázkou fyzického vývoje, ale taky souvisí s mentální schopností učení.

Šimpanzi se dokážou léčit:

Zdroj: Youtube

Šimpanzi jsou navíc schopni jednat empaticky a léčit rány sobě a ostatním drceným hmyzem. Podobné chování je důkazem, že se, stejně jako lidé, dokážou starat o potřeby druhých, jsou vysoce inteligentní a mají bohaté znalosti.