Úřady dnes vyzvaly občany, aby se vyhýbali silnicím a nevystavovali se riziku, že uvíznou v přívalech vody. Podle záchranářů nyní působí největší obavy právě riziko záplav.

Čtěte také: V Peru odvolali viceministryni. Během záplav a v pracovní době se opalovala

Debbie se přihnala na queenslandské pobřeží v úterý jako cyklon čtvrtého stupně, což je druhý nejvyšší. Doprovázel jej vichr přesahující rychlost 260 kilometrů v hodině a evakuováno před ním bylo 25 tisíc osob. Nyní postupuje už v menší síle na západ dál na pevninu.

"Mnoho lidí dnes vstává a vidí, jaké škody bouře v jejich městech napáchala," sdělila guvernérka státu Queensland Annastacia Palaszczuková. Požádala pojišťovací společnosti, aby s lidmi "zacházely s úctou". Potvrdila zranění tří lidí, ale řekla, že další mohou přibýt. Počítá se s tím, že někteří zranění nemají spojení se záchranáři. Bez proudu je na 63 tisíc domácností.

Do měst míří vojáci

Nad Queenslandem dnes létaly vrtulníky a ve městech se objevili vojáci, kteří mají začít s obnovou infrastruktury. Záchranáře dopravují do odlehlých míst letecky.

Podle zástupce velitele queenslandské policie Steva Gollschewskiho byla nejvíce postižena města Bowen, Airlie Beach, Proserpine a Collinsville. S nimi a také s ostrovy Whitsunday se policie obtížně spojuje.

Premiér Malcolm Turnbull řekl, že škody budou velké, zejména u starších budov. Vyzval vládní organizace, banky a pojišťovny, aby se spojily a pomohly škody opravit. "Nejdůležitější je zůstat v bezpečí a řídit se pokyny úřadů," řekl.

Nepřehlédněte: Zemětřesení v Rusku. U Kamčatky naměřili 6,9 stupně, oběti hlášeny nejsou