„Ministr informatiky Nguyen Manh Hung doporučil společnosti Facebook, aby vzhledem ke svému úspěchu na vietnamském trhu zvážila investici do výzkumu a vývoje a otevřela ve Vietnamu svou pobočku,“ stojí v prohlášení, které vláda zveřejnila na svých webových stránkách. Mluvčí technologického giganta se agentuře Reuters odmítla k situaci vyjádřit.

I přes výrazné ekonomické a stále otevřenější sociální reformy vládne vietnamská Komunistická strana i nadále pevnou rukou a nepřipouští jakýkoli odpor. Neustále se přitom snaží upevnit svou kontrolu nad médii v zemi. 

Celosvětové technologické společnosti zaujaly vůči spornému zákonu rozporuplné stanovisko. Podřídily se sice předpisům, které posilují schopnost vietnamské vlády zakročit proti internetovým aktivistům, proti části zákona ukládající lokální archivaci dat se však bouří.

Sledování občanů

Představitelé Facebooku již v minulosti vyjádřili obavy, že archivy uživatelských dat v místních pobočkách mohou být vietnamskými úřady snadno zneužity k získání citlivých informací občanů a mohly by tak řadu lidí vystavit hrozbě vězení.

Víceprezident Facebooku pro oblast Asie a Pacifiku Simon Milner se ve čtvrtek na Světovém ekonomickém fóru v Hanoji setkal s vietnamským premiérem Nguyenem Xuan Phucem. „Facebook by měl nést zodpovědnost za bezpečnost a ochranu 60 milionů uživatelských účtů ve Vietnamu,“ uvedl během schůzky Nguyen.

Na setkání s představiteli vietnamské vlády se chystá také Gil Kaplan z amerického ministerstva obchodu. Ten již v pondělí přislíbil, že během jednání přijde řeč i na téma kybernetické bezpečnosti a kontroverzního zákona. Již v červenci letošního roku sedmnáct amerických zákonodárců vyzvalo šéfy Facebooku a Googlu, aby se kontroverzním vietnamským předpisům nepodřizovali.

Vlastní sítě

Vietnamská vláda plánuje kromě přísných podmínek pro zahraniční společnosti zahájit také masivní podporu vlastních sociálních sítí. „Chceme propagovat domácí sociální sítě, abychom dokázali konkurovat Googlu nebo Facebooku a získali větší podíl na vietnamském kybernetickém trhu,“ uvedl ministr informatiky Nguyen Manh Hung.