„Únos osoby vietnamské národnosti Trinh Xuan Thanha na německé půdě je bezprecedentní a skandální porušení německého a mezinárodního práva,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Martin Schäfer. Z únosu obvinili vietnamskou tajnou službu a také vietnamské velvyslanectví ve spolkové republice.

Podle německých médií byl vietnamský žadatel o azyl přepaden v neděli 23. července v berlínském centrálním parku Tiergarten nedaleko německého parlamentu několika ozbrojenými muži. Již v pondělí 24. července se objevil ve Vietnamu a státní deníky oznámily, že muž se sám přihlásil úřadům.

Vévoda Filip a královna Alžběta II.
Filip, vévoda z Edinburghu a manžel Alžběty II., odstupuje s poctami

Německé ministerstvo zahraničí okamžitě povolalo vietnamského velvyslance, současně vyhostilo dalšího vietnamského pracovníka. Tento muž je podle německých úřadů příslušníkem vietnamské tajné služby a do 48 hodin jako „persona non grata“ musí opustit SRN.

„Incident může vážně poškodit německo-vietnamské vztahy,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí.

Podle německé agentury DPA stál Trinh Xuan Thanh od roku 2013 v čele vietnamské petrolejářské společnosti Construction Corporation, byl členem vietnamské komunistické strany. Jeden čas byl i poslancem – v roce 2016. Na funkci zákonodárce však nedlouho po zvolení rezignoval.

Protesty německých Greenpeace před budovou, kde se koná dieselový summit.
Dieselový summit v Berlíně: automobilky utratí miliardy za vylepšení motorů

Byl odvolán i z čela společnosti a vyloučen z komunistické strany. Spekuluje se, že se na něho zaměřili vyšetřovatelé v rámci státem organizovaného tažení na potírání korupce. Poté z Vietnamu utekl. Vietnamské úřady na něho vydaly v září 2016 zatykač.

Jak uvádí DPA, Trinh údajně způsobil vietnamské firmě ztrátu ve výši 125 milionů eur (asi 3,2 miliardy korun). Mluvčí ministerstva zahraničí Schäfer podotkl, že záležitost je o to zarážející, že během jednání zemí G20 na začátku července v Hamburku se o možném vydání Trinh Xuan Thanha oficiálně jednalo.

„Požadujeme, aby byl Trinh Xuan Thanh bez meškání navrácen zpět do Německa, aby mohla být důkladně prozkoumána žádost Vietnamu o jeho vydání," řekl Martin Schäfer.