Zpráva, na niž se čekalo více než půl roku po leteckém útoku sarinem z letošního dubna, vznikla ve spolupráci OSN s Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Krátce po jejím čtvrtečním vydání k ní přidal svůj komentář ruský ministr zahraničí Sergej Rjabkov. "Ve vydané zprávě je příliš mnoho protimluvů a nepřesností, tak vážná událost, jaká se udála v Chán Šajchúnu, si zaslouží důkladnější rozbor." 

Uprchlická krize, žadatelé o azyl
Státy se v Bruselu zavázaly poskytnou peníze na pomoc Syřanům

Na to konto se nechal slyšet britský ministr zahraničí Boris Johnson. "Ruská vláda se opakovaně pokoušela narušit vyšetřování útoku na Chán Šajchún a stále Asada kryje. Takové chování pouze podrývá všeobecnou shodu, která panuje v otázce používání chemických zbraní. Vyzývám Rusko, aby přestalo s ochranou svého ohavného spojence a aby plnilo svůj závazek, že zajistí, aby už chemické zbraně nebyly nikdy v budoucnu použity," stojí v Johnsonově prohlášení zveřejněném agenturou AP. 

Syrská vláda se k obvinění zatím nevyjádřila.

Co se událo 4. dubna 2017 v Chán Šajchúnu?

Před 80 lety německá letadla bombardovala španělskou Guerniku. 4. dubna se stal novým symbolem leteckého vraždění syrský Chán Šajchún. Při bombardování Chán Šajchúnu zemřelo v úterý sedmdesát až sto lidí a další stovky byly zraněny.

Záchranáři uvedli, že lidé po útoku zvraceli a měli pěnu u úst. „Symptomy pacientů odpovídají vystavení neurotoxinu jako je například sarin," uvedla mluvčí české pobočky Lékařů bez hranic Iveta Polochová.

Používání chemických zbraní v syrském konfliktu se stává "rutinní" záležitostí, oznámil dnes zástupce Spojených států při Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
Rusko vetovalo rezoluci OSN, týkající se nasazení bojových plynů v Sýrii

Podle svědků přelétávaly nad místem útoku bombardéry SU-22, které používá právě syrské letectvo. Neštěstí vyvolalo ve světě okamžitou reakci. Britský ministr zahraničí Boris Johnson tehdy, že „Asadovi lidé používají nelegální zbraně k barbarskému útoku na vlastní lidi".

Není prý možné, aby taková vláda byla legitimní. Generální tajemník OSN António Guterres byl zdrženlivější. „Chemický útok ukázal, že v Sýrii se dál dějí válečné zločiny." V dubnu se ještě vyhnul  odpovědi, zda vinu nese režim prezidenta Bašára Asada.