Trump minulý týden vydal nařízení, jímž na tři měsíců uzavřel americké hranice státním příslušníkům Iránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu; u Syřanů opatření platí na dobu neurčitou. Zároveň na 120 dnů zastavil americké programy přijímání uprchlíků. Během této doby chce prověřit mechanismus kontroly příchozích osob.

Trumpův výnos vzbudil kritiku a protesty doma i v cizině. Proti nařízení se vyslovili i soudci v několika státech USA a v pátek jeho platnost pozastavil federální soudce v Seattlu James Robart. Na základě následných informací od amerického Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) začaly už v sobotu některé aerolinky brát do USA všechny cestující s platnými vízy, tedy i ze zemí, kterých se týkal Trumpův dekret. Mezi prvními tak učinily společnosti Qatar Airway či Air France.

Nepřehlédněte: Je směšný, reagoval Trump na verdikt soudce, který blokuje jeho dekret

V sobotu ale americké ministerstvo spravedlnosti podalo proti pátečnímu rozhodnutí federálního soudce odvolání s tím, že prezident má v zájmu národní bezpečnosti "svrchovanou pravomoc" vpustit či nevpustit do země cizince. V odvolání se také podle agentury AP uvádí, že Robartův verdikt přesahuje pravomoc soudního orgánu a škodí občanům USA tím, že "maří právní účinky úkonu veřejností zvoleného zástupce".

Pozastavení účinnosti Trumpova dekretu má podle soudce Robarta trvat do doby, než justice prozkoumá stížnost, kterou proti výnosu podal generální prokurátor státu Washington.

Trump verdikt federálního soudce už v sobotu kritizoval. "Názor takzvaného soudce, který v podstatě odnímá naší zemi vymáhání práva, je směšný a bude zrušen!" reagoval na twitteru Trump. Později dodal, že pozastavením jeho výnosu se do USA může dostat "mnoho velmi špatných a nebezpečných lidí". Soudce podle něj "otevřel zemi potenciálním teroristům".

Proti Trumpově antiimigrační politice demonstrovaly v sobotu tisíce lidí mimo jiné v Londýně, Berlíně, Stockholmu, Barceloně, na Filipínách, v Indonésii i v řadě amerických měst.

Čtěte také: Solidaritu, ne rasismus! V Londýně i Berlíně protestovali proti Trumpovi

Trumpovo nařízení způsobilo chaos na letištích. Ministerstvo zahraničí v pátek ještě před Robartovým rozhodnutím uvedlo, že USA zrušily téměř 60.000 víz vydaných občanům zemí zmíněných v Trumpově dekretu. V sobotu ale ministerstvo oznámilo, že lidé z těchto zemí mohou do USA, pokud mají víza. Zároveň informovalo, že uprchlíci, kterým byl povolen vstup do USA před podpisem Trumpova příkazu, mohou nyní do země přicestovat.

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti už v sobotu uvedlo, že nebrání aerolinkám dopravovat do USA držitele víz, jichž se Trumpův zákaz týká. Zaměstnanci ministerstva dostali v sobotu pokyn, aby se začali chovat v souladu s pátečním rozhodnutí federálního soudce.

Server BBC uvedl, že nikdo, ani prezident, si nemůže vybrat, který soudní příkaz bude dodržovat, a který ignorovat. Osud Trumpova zákazu je podle BBC nyní v rukou odvolacího soudu bez ohledu na to, kolik dalších tweetů prezident napíše.