Putin na původních záběrech předává ikonu vojenským velitelům a řekne: „Teď budou Velikonoce, že?“ Pravoslavné Velikonoce se přitom letos slavily v neděli 16. dubna. Putin při té příležitosti v noci na neděli navštívil moskevskou katedrálu Krista Spasitele.

Ve videu, které je na stránkách Kremlu nyní, bylo slovo „budou“ vystřiženo. Zmizelo i ze záběrů zveřejněných na účtu prezidentské tiskové služby na sociální síti Telegram. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov se pak podle ruských médií snažil novináře ujistit, že cesta se konala v pondělí po Velikonocích.

Ruský prezident Vladimir Putin údajně navštívil okupované oblasti na Ukrajině
Ruský prezident Putin navštívil dvě okupované ukrajinské oblasti, tvrdí Moskva

„Opravdu, když prezident předával ikonu, řekl, že máme Velikonoce. Ale ty slavíme 40 dní,“ uvedl Peskov, podle kterého nejsou pochybnosti na místě. „Chytili se té věty a okamžitě začali s hypotézami o tom, co se nestalo. Cesta byla včera (v pondělí),“ dodal.

Sedmdesátiletý Putin podle ruských médií v pondělí navštívil vojenské uskupení Dněpr v Chersonské oblasti a poté velitelství národní gardy Vostok v Luhanské oblasti. Na záběrech vystupuje z vrtulníku, poté z automobilu, prochází se po volném prostranství a jedná s vojenskými veliteli.

Návštěva vyvolala spekulace 

Podobně jako při předchozích návštěvách hlavy státu na Ruskem okupovaném ukrajinském území se objevily spekulace, že Putin oblasti ve skutečnosti nenavštívil vůbec. Nicméně například ruskojazyčný server BBC potvrdil, že zveřejněné záběry skutečně pochází z okupovaného území, konkrétně z vojenské základny na Arabatské kose u přímořského města Heničesk.

Válkou zničený ukrajinský Bachmut
Ztrátám navzdory. Ruské síly pokračují v ofenzivě u Lymanu a Bachmutu

To leží jen několik desítek kilometrů od hranic Krymského poloostrova, který Rusko v roce 2014 anektovalo. Cedule značící Heničesk je vidět i na záběrech zveřejněných Kremlem.