Bloger Tatarskij, vlastním jménem Maxim Fomin, zahynul při explozi v kavárně během takzvaného vlasteneckého večera. Ruské úřady následně zadržely podezřelou Trepovovou a uvedly, že čin naplánovaly ukrajinské rozvědky v součinnosti se spolupracovníky Navalného.

Někteří západní pozorovatelé i kyjevští představitelé tvrdí, že výbuch nebyl dílem Ukrajiny, která čelí ruské invazi, ale naopak součástí širší eskalace vnitřních konfliktů v Rusku. Šestadvacetiletá Trepovová podle ruských vyšetřovatelů předala Tatarskému v kavárně sošku, která měla v sobě nastraženou výbušninu. Žena je nyní ve vazbě.

Sošku s výbušninou podle FSB ženě přes prostředníka doručil ukrajinský občan Denysov, který do Moskvy přicestoval přes Lotyšsko z Kyjeva letos v únoru. Po útoku z 3. dubna pak odjel do Turecka přes Arménii. Ruské tajné služby zveřejnily spolu s dalšími podrobnostmi i fotografii muže či jeho doklady.

Atentát pak podle FSB zorganizovaly ukrajinské rozvědky spolu s Navalného spolupracovníky Volkovem a Ždanovem, kteří žijí v zahraničí. Ždanov, ředitel Navalného Fondu boje s korupcí, už dříve odmítl, že by se lidé z Navalného okolí do atentátu zapojili.