Příčina nehody zatím není známá. V místě, kde se neštěstí odehrálo, nicméně panuje velice nepříznivé počasí doprovázené silným větrem. Podle informací tamních médií zasáhla osobní vlak nepromoková plachta, jíž byly potaženy vagony nákladního vlaku, který jel v opačném směru. V důsledku toho musel strojvedoucí prudce zabrzdit. 

Incident se odehrál krátce po sedmé hodině ranní, policie byla na místo neštěstí zavolána v 7:35. Po příjezdu záchranných složek byli přeživší pasažéři z poničeného vlaku evakuováni. Celkem jich tímto spojem cestovalo 131, další tři lidé pak byli členy posádky.

Dle fotografií z místa nehody převážel protijedoucí vlak kartony s pivem. 

"Vlak očividně převážel naše zboží, ale my naše zvoží v Dánsku nepřepravujeme," nechal se slyšet mluvčí společnosti Carlsberg Kasper Elbjorn s tím, že za dodávku zodpovídá firma Deutsche Bahn Cargo Scandinavia.

Ani zástupci přepravní společnosti nicméně netuší, jak mohlo k neštěstí dojít.

„Mezi Fredericií a hlavním městem převážíme pivo každý den. Nic takového se nám nikdy nestalo,“ uvedl Jan Wildau z Deutsche Bahn Cargo Scandinavia s tím, že kromě strojvedoucího, jenž vyvázl bez zranění, se v nákladním vlaku nikdo jiný nenacházel.  

Vyšetřování incidentu může trvat dlouho

Policie zahájila vyšetřování ranní tragédie ihned poté, co byla na místo nehody společně s ostatními záchrannými složkami přivolána. Celý proces se však může protáhnout.    

„Stále nevíme, co se přesně stalo,“ řekl šéf policie ve městě Funen Lars Bræmhøj. „Jedná se o nákladní vlak převážející zboží, které vypadlo z vagónu a do kterého pak najel osobní vlak. Jak se to stalo, říct nemůžeme. V tuhle chvíli probíhá vyšetřování, které je velice důkladné, a proto chvíli potrvá, než budeme moci říct, co se přesně stalo,“ dodal.

Vítr sfouknul kontejner

Že příčinou neštěstí může být právě nepřiznivé počasí, naznačuje i výpověď jednoho z cestujících.

"Byl jsem ve druhém vagoně, když se ta srážka stala. Byl tam nákladní vlak přijíždějící z Zealandu, opačným směrem. Kvůli silnému větru sebou kymácel," řekl CNN Jim Nealson. 

"Jeden z kontejnerů byl sfouknut na koleje kvůli větru. Náš řidič se snažil vlak zastavit, dupnul na brzdu. Ale vlak ještě chvíli pokračoval a narazil do sfouknutého kontejneru," dodal   

Incident se odehrál na mostě mezi dánskými ostrovy Sjaeland a Fyn, který je třetím nejdelším závěsným mostem na světě, měří 1624 metrů.