„Vnitřek katedrály vypadá jako po bombardování,“ popsal agentuře AFP generální vikář pařížské arcidiecéze Philipp Marsset, který mohl nahlédnout dovnitř budovy. „Uplynulo 850 let od doby, co byl tento svatostánek vystavěn. Od té doby přečkal války i bombardování. Přečkal všechno,“ dodal církevní hodnostář.

Požár katedrály Notre-Dame
Když Francii hoří srdce. V den požáru v Notre-Dame zpíval i sbor z Nového Jičína

Katedrálu, která je jedním ze symbolů Paříže, přitom postihla největší katastrofa od dob Velké francouzské revoluce, kdy rozvášněný dav vážně poškodil samotnou budovu i její výzdobu. Zatímco v roce 1793 setnuli lidé hlavy 28 králům ze Starého zákona, jež zdobily fasádu, o něco později byly poškozeny varhany (údajně nevětší ve Francii) a roztaveno všech dvacet zvonů. Takto získaný materiál byl pak použit na výrobu děl.

Velké restaurace se katedrála dočkala ve 40. a 60. letech 19. století. Zvony do ní byly navráceny až v roce 2013 u příležitosti oslav 850 let od položení základního kamene.

Následky mohly být i horší

Mohutný požár katedrálu zachvátil v pondělí okolo 18:50. Příčina neštěstí dosud není známá, předpokládá se však, že šlo o nehodu. Podle odborníků vzplála nejspíše střecha kvůli probíhající renovaci špičky kostelní věže. "Domníváme se, že šlo o nehodu, vyšetřování ale zabere hodně času," řekl pařížský prokurátor Remy Heitz.

Kvůli získání financí na obnovu katedrály spustila Francie národní sbírku. Peníze se začaly vybírat v úterý v poledne, přičemž lidé mohou přispívat prostřednictvím webových stránek www.fondation-patrimoine.org

Chrám při požáru přišel o svou štíhlou věž a propadla se celá střecha, podle ministra kultury Francka Riestera se ale z hořící budovy podařilo zachránit větší část cenných uměleckých a liturgických předmětů. Na věžičce, která se zhroutila v pondělí večer, se však nacházely svaté relikvie. Konkrétně dílek z trnové koruny Krista a část ostatků svatého Diviše a svaté Jenovéfy. 

Na místě stále hlídkuje asi stovka hasičů, kteří dohlížejí na bezpečnost místa a zaměří se na statiku stavby. Jejich úkolem je také přesné vyčíslení rozsahu škod. Podle tajemníka francouzského ministra vnitra Laurenta Nuňeze by však následky byly daleko větší, kdyby hasiči nevstoupili do nitra budovy. "Není pochyb o tom, že by se zřítila," řekl francouzským novinám Le Monde. 

S tím souhlasí i čeští odborníci. „Považuji za úspěch, že se katedrála nezřítila celá. Historické budovy ale mají velmi dobrou požární odolnost. Zásadní bylo udržet klenbu, pokud se zřítí ta, tak se celá statika budovy naruší,“ řekl Českému rozhlasu Plus mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

V Paříži hořela katedrála Notre-Dame
Za požár Notre-Dame nemůže žhář. Lidé pořádají sbírky, pomoc míří i ze zahraničí

Velitel čety pražských hasičů Aleš Šenkýř na twitteru pochválil kvalitně postavené lešení, které přežilo požár katedrály. „Ještě to tu nikdo nezmínil, ale NEUVĚŘITELNĚ KVALITNĚ POSTAVENÉ LEŠENÍ. Několik hodin vystavené ohni a pořád stojí,“ napsal.

Již v úterý ráno se objevily první nabídky finanční pomoci na obnovu katedrály po ničivém požáru. Pomoc ve výši 100 milionů eur (2,6 miliardy korun) přislíbil i ředitel mezinárodní luxusní skupiny Kering François-Henri Pinault. Dvojnásobek této částky pak podle agentury AFP věnuje rodina Arnaultových a její koncern LVMH vyrábějící luxusní zboží.

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži
Hasiči zachránili Notre-Dame. Požár zničil střechu a jednu z věží, skelet drží

Podle mluvčího internetových stránek pro organizování pomoci dobrovolných dárců GoFundMe Johna Coventryho bylo v pondělí zahájeno více než 50 kampaní na pomoc v souvislosti s požárem katedrály.

Pomoc českých odborníků

Předseda Evropské rady Donald Tusk mezitím vyzval všech 28 členských států Evropské unie, aby se zapojily do obnovy katedrály Notre-Dame. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) chce například nabídnout pomoc českých odborníků, informoval server iRozhlas.cz s odvoláním na mluvčí ministerstva Marthu Häckl. „Ministerstvo kultury nyní řeší organizaci respektive uspořádání veřejné sbírky. Sám úřad ji pořádat nemůže, ale může tak učinit státní příspěvková organizace," uzavřel Staněk.

"My, Češi, jsme v těchto těžkých chvílích myšlenkami s vámi, vždyť Česká republika je stejně jako Francie zemí gotických památek a Prahu podobně jako Paříž zdobí významné středověké chrámy a cenné historické a umělecké stavby. Budeme rádi, pokud vám svou soustrast a sounáležitost budeme moci vyjádřit nejen slovy, nýbrž i činy a konkrétní pomocí," napsal francouzskému prezidentovi Miloš Zeman.

Emmanuel Macron již kvůli požáru pozastavil kampaň svého hnutí Republika v pohybu (LREM) před květnovými volbami do Evropského parlamentu. 

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži
Česko je ochotné pomoci při opravě Notre-Dame. Finančně i odborně