Evropská komise a Evropská agentura pro životní prostředí, které rozsáhlý dokument představily, ale zdůraznily, že i tak minimální závazné požadavky loni splňovalo přes devět z deseti koupacích lokalit v EU.

V Česku loni ze 186 sledovaných lokalit povinným limitům během celé sezony vyhovělo 161 z nich (86,6 procenta). Ve třech případech vyžadované hodnoty naplněny nebyly. Na 16 místech Česka bylo koupání během sezony dočasně či zcela zakázáno, zatímco v roce 2009 to bylo jen osm lokalit. U šesti oblastí v ČR loni pak nebylo k dispozici dostatečné množství vzorků nezbytných k hodnocení.

Aktuálně je kvalita vody v českých přírodních koupalištích vesměs dobrá, uvádějí tuzemští hygienici, kteří ji pravidelně kontrolují. Bývá ale obvyklé, že s přibývajícím počtem horkých dnů se v létě stav zhoršuje a ve vodě se množí sinice, které mohou rekreantům způsobit zdravotní problémy. Leckde tak bývá koupání později o prázdninách zakázáno. Někde zkoušejí se sinicemi bojovat. Například Plumlovská přehrada je letos stejně jako loni vypuštěná, a to právě kvůli úpravám, jež by měly přemnožení mikroorganismů zabránit.

Unijní experti chválili Kypr

Jedinou zemí v Evropě, kde všechny pláže a oblasti ke koupání splňovaly všechny doporučené hodnoty (jsou ještě přísnější než ty závazné), byl podle nich Kypr. Například v Česku tyto přísnější doporučené limity splňovalo jen přes 53 procent lokalit, na Slovensku necelých 42 procent.

Unijní experti se v rozsáhlém dokumentu jako každoročně zaměřili na přibližně 21 tisíc pláží (ty představují sedm zkoumaných lokalit z deseti) nebo další místa ke koupání u řek, jezer či rybníků ve vnitrozemí.

Kvalita vody ke koupání je nadále vysoká

Zpráva má za cíl dát lidem možnost vytipovat si vhodná místa ke koupání; odborníkům zase chce poskytnout srovnávací data, neboť obsahuje i informace o vývoji kvality vody v Evropě od roku 1990. „Jsem rád, že kvalita vody ke koupání je v Evropě i nadále vysoká, i když je stále co zlepšovat,“ uvedl ve čtvrtečním prohlášení eurokomisař pro životní prostředí Janez Potočnik.

Komise se také ve spolupráci s Evropskou agenturou pro životní prostředí snaží informace o kvalitě vody co možná nejvíce zpřístupnit běžným lidem. Umožnit to má mimo jiné systém WISE, který je dostupný na internetu a kde se lidé mohou dozvědět informace o většině sledovaných evropských lokalit. Praktický je přístup k informacím o kvalitě vod přes webovou aplikaci Eye On Earth, kde si lidé mohou zadat hledané místo a v zápětí si zjistí, zda jsou tam nějaké koupací oblasti a jaká je, či tam byla v minulosti kvalita vody.